Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę – 2023/2024

„Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę” to kompleksowy program promocji i upowszechniania czytelnictwa, składający się z interdyscyplinarnego cyklu wydarzeń adresowanych do dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem tych nieczytających.

Zachęcimy do czytania młodych oraz ich rodziców i wychowawców, którym będziemy uświadamiać rolę czytania w życiu dzieci. Projekt łączy w sobie: aktywizację czytelniczą, upowszechnianie wiedzy o literaturze, promocję wartościowej i – co ważne – polskiej literatury oraz prezentację dobrych nawyków czytelniczych.

Planujemy wykorzystać tradycyjne formy promocji czytelnictwa, takie jak spotkania autorskie czy warsztaty tematyczne, ale sięgniemy również po nowe technologie i nowatorskie działania. Rezultatem tych działań będzie długofalowy efekt podnoszenia kompetencji czytelniczych i rozbudzania potrzeb literackich oraz wzmocnienie pozytywnego obrazu i prestiżu aktywności społecznej wynikającej z czytania książek.

Chcemy z książką „wejść” do żłobków, przedszkoli, szkół, świetlic środowiskowych oraz ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, organizując wydarzenia i dając nauczycielom oraz opiekunom konkretne narzędzia i działania, takie jak np. opracowany przez nas kalendarz nietypowych świąt do przeprowadzenia zajęć w oparciu o wartościową literaturę.

Projekt „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

(Nie)seminarium

6 czerwca 2024 roku zorganizowaliśmy seminarium skierowane do bibliotekarzy, nauczycieli nauczania początkowego, nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz opiekunów pracujących w żłobkach.

Z pociągiem do książek

Za nami 7. edycja „Pociągu do książek”. Ten fantastyczny piknik czytelniczy był okazją do udziału w wielu atrakcjach oraz spotkaniach autorskich. Nawet ulewa nie była w stanie popsuć dobrej zabawy.

Śpiewane dwudziestolecie

W piątek w samo południe młodzież kilku zabrzańskich szkół średnich spotkała się w kinie Roma by wysłuchać nietypowego koncertu. Jego tematem była poezja dwudziestolecia międzywojennego. Wstępem do koncertu był wykład prof. Adama Regiewicza „Czytając, czytam świat”.

„Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”

W środę 25 października, w zabrzańskim Miejskim Ośrodku Kultury, odbyło się seminarium dla bibliotekarzy i nauczycieli w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”. Było to już siódme spotkanie tego typu, pierwsze pięć odbyło się w ramach poprzedniego projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu – „Książka na piątkę – znakomity początek”.  Tym razem mieliśmy […]

Książka na szóstkę

Zapraszamy nauczycieli-bibliotekarzy i nauczycieli-polonistów do Zabrza na jedyne takie seminarium, które odbędzie się 25 października 2023 r. Właśnie ruszyły zapisy!

Przegląd tygodnia #33

Na koniec tego tygodnia mamy dla Was zaproszenie do ogrodu. Szykuje się świetna czytelniczo-przyrodnicza impreza, na której nie może Was zabraknąć.

Wielki Dzień Pszczół

Już 20 sierpnia widzimy się w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. Przed nami kolejna świetni impreza czytelniczo-przyrodnicza!

Była moc!

Za nami seminarium „Moc czytania”. Była to okazja do zdobycia potężnej dawki cennej wiedzy, którą, mamy nadzieję, nauczyciele będą teraz wykorzystywać w pracy z najmłodszymi dziećmi.

Przegląd tygodnia #22

Na koniec miesiąca nie próżnujemy i śpieszymy z kolejną porcją wydarzeń, które odbędą się u nas. Oto szczegóły tego co będzie się działo w w dniach 29 maja – 2 czerwca.

Moc czytania

Czytaniem dobrze jest zarażać już od najmłodszych lat. Jednak by móc to robić, dobrze jest wiedzieć jak przekonać dziecko do słuchania i do czytania. Zapraszamy do udziału w bezpłatnym seminarium!

„Odjechany” happening

Co to był za pociąg… Łąka zapełniła się atrakcjami, książkami i autorami, a na koniec spektakl wciągnął cała widownię.

Przegląd tygodnia #19

W dniach 8-14 maja zapraszamy na szereg wydarzeń. Będą warsztaty, prelekcje, wernisaż, a na zakończenie tygodnia duża impreza dla małych i dużych – Pociąg do książek.

Wsiąść do pociągu

Już 13 maja po raz kolejny odjeżdża „Pociąg do książek”. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu wraz z Miejskim Ogrodem Botanicznym zapraszają na łąkę pełną atrakcji, pisarzy i wszędobylskich krasnali.

Tajemnice zwierząt

To jedno z tych spotkań, które łączą ze sobą wiele elementów – książkę, zabawę i naukę. Tak właśnie było podczas spotkania naszych młodych czytelników z Tomaszem Samojlikiem.

Przegląd tygodnia #17

Spotkaniami autorskimi stoi najbliższy tydzień. Zapraszamy dzieci i dorosłych. Dwa popołudnia, w trakcie których każdy znajdzie coś dla siebie. Będą też warsztaty oraz spotkanie z planszówkami.

Dzień bez Kłamstwa

Z różnych powodów odwiedzamy nasze zabrzańskie przedszkola. Zawsze naszym wizytom towarzyszy książka. Nie inaczej było podczas wizyty w Przedszkolu Miejskim nr 8.

Nic szczególnego – a jednak

Z wykładem o Wisławie Szymborskiej gościliśmy w piątek, 24 marca 2023, Michała Rusinka. Spotkanie przybliżyło uczniom postać poetki i noblistki, a anegdoty wywoływały uśmiechy na ich twarzach.