Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę – 2022

„Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę” to kompleksowy program promocji i upowszechniania czytelnictwa, składający się z interdyscyplinarnego cyklu wydarzeń adresowanych do dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem tych nieczytających.

Zachęcimy do czytania młodych oraz ich rodziców i wychowawców, którym będziemy uświadamiać rolę czytania w życiu dzieci. Projekt łączy w sobie: aktywizację czytelniczą, upowszechnianie wiedzy o literaturze, promocję wartościowej i – co ważne – polskiej literatury oraz prezentację dobrych nawyków czytelniczych.

Planujemy wykorzystać tradycyjne formy promocji czytelnictwa, takie jak spotkania autorskie czy warsztaty tematyczne, ale sięgniemy również po nowe technologie i nowatorskie działania. Rezultatem tych działań będzie długofalowy efekt podnoszenia kompetencji czytelniczych i rozbudzania potrzeb literackich oraz wzmocnienie pozytywnego obrazu i prestiżu aktywności społecznej wynikającej z czytania książek.

Chcemy z książką „wejść” do żłobków, przedszkoli, szkół, świetlic środowiskowych oraz ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, organizując wydarzenia i dając nauczycielom oraz opiekunom konkretne narzędzia i działania, takie jak np. opracowany przez nas kalendarz nietypowych świąt do przeprowadzenia zajęć w oparciu o wartościową literaturę

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Pszczela niedziela

Wielki Dzień Pszczół w kalendarzu może oznaczać tylko jedno – spędziliśmy go wspólnie w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. Zobaczcie jak przebiegła tegoroczna edycja!

Pszczeli ogród

Po raz kolejny zapraszamy do Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu na Wielki Dzień Pszczół. Widzimy się 7 sierpnia. Czekają spotkania, warsztaty i wiele innych atrakcji. Nie może Was zabraknąć!

Historia z teatru

Ze swoimi czytelnikami w Teatrze Nowym w Zabrzu spotkała się Justyna Bednarek. Autorka książek dziecięcych zachęca najmłodszych do czytania. Chyba skutecznie!

Przegląd tygodnia #22

Zapowiada się bardzo praktyczny tydzień. Zapraszamy przede wszystkim dzieci i młodzież na cykl warsztatów z tworzenia podcastu oraz teatralne. Nie zabraknie również wernisaży w naszych Filiach.

Było wszystko!

Spotkanie z ulubionymi autorami, mnóstwo atrakcji i gier oraz spotkanie z Reksiem oraz pamiątkowe przypinki. Tak w skrócie upłynęła tegoroczna edycja „Pociągu do książek”.

Przegląd tygodnia #19

Na przystawkę spotkanie autorskie, danie główne – autorzy dziecięcy, a na deser świetna zabawa. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu. Zapraszamy!