Przegląd tygodnia #40

Mocna dawka kryminału. Tak zapowiada się ten tydzień w naszej Bibliotece. I choć będzie dużo o książkach z dreszczykiem, nie zabraknie także innego spojrzenia, zwłaszcza na propozycje dla dzieci.

3 października 2022 r., 18.00

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, to świetna okazja to podyskutowania o książce. Tym razem rozmowa toczyć się będzie wokół książki „Cicho, cichutko”, Ignacego Karpowicza.

„Cicho, cichutko” to egzystencjalny tryptyk o tym, czym jest życie, które się traci, ale również pewna autotematyczna fantazja o samym opowiadaniu życia, punktowaniu jego najważniejszych przejawów, o afirmacji i kwestionowaniu jednocześnie, gdy losy człowieka gotów jest opowiedzieć drugi człowiek. Już od początku odnieść można wrażenie, że z jednej strony Karpowicz zaprasza nas do dogłębnego przeżywania umierania, które dodatkowo rezonuje opowieścią o śmierci wychodzącą spod pióra najbliższego przyjaciela. Z drugiej jednak – za pomocą specyficznych zdań, a nawet całych akapitów udowadnia, że może to być proza dla wybranych. Dla tych, którzy zrozumieją poczucie humoru bohaterów i nie uznają ich żartów za suchary. Dla odbiorców o specyficznej wrażliwości, bo mam wrażenie, że niektóre fragmenty tej książki zostały napisane w taki sposób, aby były źródłem przyjemności i zachwytu konkretnych ludzi, dla których tak naprawdę powstały.
(http://krytycznymokiem.blogspot.com/2021/04/cicho-cichutko-ignacy-karpowicz.html)

Zapraszamy w poniedziałek, 3 października 2022 r. na godzinę 18.00 do Herbaciarni „Czajnik” przy ul. św. Barbary 18a.

6 października 2022 r., 11.00

Zabrze w kryminale

Zapraszamy na seminarium kryminalne w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol. 4”. Zaproszeni goście – autorzy książek kryminalnych opowiedzą o obrazie miasta Zabrze. Monika Kassner, historyczka i polonistka, działaczka społeczna, dziennikarka pisząca po śląsku, czynna nauczycielka, autorka poczytnych książek retro o przygodach lipińskiego radcy Adolfa Jendryska. Dotychczas powstały „Sprawa Salzmanna. Trup, którego nie było”, „Sprawa Rollnika. Zbrodnia prawie doskonała” oraz najnowszy „Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią”, przedstawi wykład pod tytułem „Ile jest cukru w cukrze, czyli prawda i fikcja w śląskim kryminale retro”. Natomiast Adam Regiewicz przybliży „Semiotykę kaszanki, czyli jak smakują kryminały o Śląsku”. Adam Regiewicz jest profesorem nauk humanistycznych, przez wiele lat był nauczycielem zabrzańskiego liceum, a obecnie kieruje Instytutem Literaturoznawstwa na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Z zamiłowania filmoznawca i antropolog. Autor kryminałów „Kamienica przy Antycznej”, „Ucieczki Jakuba Krafta” oraz cyklu zabrzańskiego: „Hubertus”, „Krojcok”, „Krampus”, „Post mortem”.

Wstęp na seminarium jest wolny. Zapraszamy 6 października 2022 r. na godz. 11.00 do Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych przy pl. Traugutta 1.

Seminarium organizowane jest  w ramach projektu „Kryminalne zagadki Ślaska vol.4”, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego.

6 października 2022 r., 16.00

Co i jak warto czytać dziecku

To już drugie nasze warsztaty, które przygotowaliśmy specjalnie dla rodziców i nauczycieli. Podczas tego spotkania, nasza bibliotekarka, Grażyna Świderek, opowie o książkach nie tylko do czytania.

Liczba miejsc ograniczona, rezerwacja miejsc: (32) 630 32 33 lub mailowo: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl.

Spotkanie w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.