Marzec 2020


2 Mar

20 lat z Grupą 18 - Obsydian

Wystawy

Wystawa malarstwa Barbary Sproncel, uczestniczki zajęć Grupy 18 - Obsydian, pod kierownictwem Iwy Kruczkowskiej-Król.

2 Mar

Karykatura Ślązaka

Wystawy

Wystawa pokonkursowa kolejnej edycji, z 2019 r., konkursu Centrum Edukacji Twórczej Ogniska Praca Pozaszkolnej nr 4 w Zabrzu, poświęconego postaciom z życia literackiego Śląska.

2 Mar

Zostań Mistrzem Kopii Malarskiej, cz. I

Wystawy

Wystawa pokonkursowa MDK nr 2, Klubu Plastycznego „Pinokio” i Rady Dzielnicy „Kopernik”, pod kierownictwem Lucyny Mykietyn.

2 Mar

Zostań Mistrzem Kopii Malarskiej, cz. II

Wystawy

Wystawa pokonkursowa MDK nr 2, Klubu Plastycznego „Pinokio” i Rady Dzielnicy „Kopernik”, pod kierownictwem Lucyny Mykietyn.

2 Mar

Obrazkoterapia

Wystawy

Wystawa Agnieszki Zapart. "Obrazkoterapia to prosta forma przekazywania trudnej wiedzy o ludzkiej psychice. Powstała w 2014 roku. Jej celem jest, w przystępny sposób, przekazać wiedzę i doświadczenie z psychologii oraz psychoterapii". (https://agnieszkazapart.pl/imagetherapy/)

2 Mar

DKK - "Rebel" Paulina Młynarska

Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny Klub Książki poświęcony będzie tekstowi "Rebel" Pauliny Młynarskiej.

"Rebel to bogactwo felietonów na tematy popularne, jak chociażby polityka, celebryci, feminizm, kariera, pieniądze i… życie. Porusza też problemy związane z aborcją, pornografią czy mobbingiem. Młynarska wypowiada się w swoim imieniu, przedstawia swoje poglądy, nie bacząc na innych. O tym, co leży jej na sercu, pisze wprost. Opisuje otaczającą nas rzeczywistość, przedstawia, do czego dąży, co jej się nie podoba, co powinno się zmienić.
Książka obfituje w liczne doświadczenia kobiety i przygody (zarówno te miłe, jak i złe). Czytelnik może dowiedzieć się, co autorka lubi robić w wolnym czasie, jakie są jej pasje, czego nie znosi, a co uwielbia. Bardzo dużo jest też retrospekcji i prywatnych sytuacji z życia jej i jej rodziny.

Lekturę czyta się lekko, płynnie. Jak na doświadczoną dziennikarkę i felietonistkę przystało, tekst jest napisany lekkim piórem, z charakterystyczną dla tego gatunku ironią, ciętym humorem, a jednocześnie dystansem. Można przeczytać dowolny felieton, nie zważając na kolejność. Każdy opowiada inną historię, choć niektóre tematy się powtarzają.”

(https://kulturalnemedia.pl/literatura/recenzja-ksiazki-rebel-pauliny-mlynarskiej/)

6 Mar

Nasze ukochane domu

Wystawy

Wystawa malarstwa Agnieszki Galantowicz.

11 Mar

Dyskurs - klub filmowo-literacki

Projekcje filmowe

Studium obłędu jednostki w zderzeniu z rzeczywistością.

Klub zaprasza na projekcję filmu Todda Philipsa z oskarową rolą Joaquina Phoenixa.

13 Mar

Spotkanie z podróżnikiem

Spotkania

Dariusz Karolczyk - "Iran". Spotkanie zorganizowane we współpracy z Kartelem Kulturalnym.

16 Mar

20 lat z Grupą 18 - Obsydian - wernisaż

Wernisaże

Wernisaż wystawy indywidualnej, malarstwa Barbary Sproncel, uczestniczki zajęć Grupy 18 - Obsydian, organizowanej z okazji 20-lecia współpracy autorki z zabrzańską grupą.

19 Mar

Spotkanie z Aliną Przydatek

Spotkania autorskie

Spotkanie z autorką książki "Wielka Księga Kici Nici", w ramach projektu "Książka na piątkę, znakomity początek. Rozdanie czwarte", dofinansowanego przez MKiDN.

20 Mar

Twoja kolej, vol. 32

Spotkania

Odkryj świat gier planszowych. Turniej organizowany we współpracy z Kartelem Kulturalnym. W tym dniu zagramy w popularne gry, m.in "Jungle Speed". Nie zabraknie również klasycznych gier, takich jak każdemu znany "Chińczyk".

26 Mar

Rokita czyta - "Wesele w Atomicach" Sławomir Mrożek

Dyskusyjny Klub Książki

"Wesele w Atomicach" to zbiór siedemnastu krótkich, a właściwie to bardzo krótkich (bo góra kilkustronicowych) opowiadań, połączonych nawet nie motywem przewodnim, co raczej stylem. Naśladownictwem frazesów i nowomowy, kpiną z filozoficznych pojęć i terminów naukowych, podnoszeniem tego całego nadymania do rangi absurdu. U Mrożka pełną patosu mowę wygłasza umierająca mucha, anioł stróż jest sadystą, a ontologiczną dysputę na temat wyższości dwóch wymiarów nad trzema toczą ludzie fizycznie zgniatani. Kto zna kontekst powstania utworów – a była nim smutna rzeczywistość lat 50. w PRL-u – ten prędzej dostrzeże w utworach Mrożka błyskotliwą satyrę polityczną. Ale to nadal warstwa najzupełniej powierzchowna. Owszem, przez samą swoją absurdalność utwory są zabawne. Rozumiejąc ich aspekt polityczny, tym bardziej je cenimy, a może nawet widzimy, że humor jest podszyty rozpaczą. Ale każda, nawet najdrobniejsza z literackich miniaturek zawartych w zbiorze, wywołuje też dziwną zadumę”.

(https://fsgk.pl/wordpress/2018/10/wesele-w-atomicach-slawomir-mrozek/)