Sierpień 2022


1 Cze

Grupa 18-Obsydian 2021/2022

Wystawy

Podsumowanie roku artystycznego 2021/2022 Grupy 18 - „Obsydian”, pod kier. Iwy Kruczkowskiej-Król.

1 Sie

Moja desensytyzacja

Wystawy

Wystawa fotograficzna Nity Nowak.

Od autorki: "Wybór tematu pracy dyplomowej wziął się ze strachu. Od kiedy pamiętam to czego bardzo się bałam to były pająki. Malutkie stworzenia, które nie raz doprowadzały mnie do histerii, dreszczy na całym ciele, obrzydzenia, a czasem płaczu i poczucia zdrętwienia. Unikałam ciemnych piwnic, starych strychów i miejsc, gdzie widziałam najmniejszą pajęczynę. Nie wiem skąd u mnie wziął się ten strach. Niewykluczone, że coś się wydarzyło w dzieciństwie co mnie tak bardzo przestraszyło, ale ani ja, ani rodzice niczego takiego nie pamiętają. A strach pozostał i towarzyszy. Przeszkadza. Dlatego postanowiłam go obłaskawić.

Najpierw poczytałam o arachnofobii, by nazwać to, z czym się mierzę. Następnie wyszukałam jak można sobie z nią samemu poradzić i odkryłam desensytyzację... mądre słowo, które znaczy tyle, co stopniowe odwrażliwianie na bodziec wywołujący lęk. Po wtóre zafascynowała mnie fotografioterapia. Wspaniały rodzaj terapii obrazem, który pozwala przezwyciężyć trudności życia, skupić się na problemie i odnaleźć w sobie siłę, żeby się z nimi zmierzyć. Do tego wszystkiego z pomocą w tym wyzwaniu przyszła mi moja osobista pasja... makrofotografia. Fotografia, która narzuca zbliżenie się do fotografowanego obiektu, obcowanie z nim na tyle blisko, by oswoić lęk i bez drżenia rąk zrobić im zdjęcie".

1 Sie

Iluzja nocy

Wystawy

Wystawa fotografii Magdaleny Kaps, inspirowanych twórczością Brassai’a.

Od autorki: "Przedstawiają nocną porę na ulicach miasta. Taki czas tworzy w naszych głowach, obrazy – często błędne interpretacje, spowodowane kontrastem i cieniem. To iluzje właśnie: że coś widzimy czego w istocie nie ma, odgadujemy kształty, które okazują się daleko inne od tych wyobrażonych, by ostatecznie dojść do tego, że nam się tylko wydawało.  Oprócz wielu tajemnic, jakie niesie ze sobą noc, dreszczyku emocji i strachu  podczas poruszania się w ciemnych zaułkach, noc przynosi  też okazję do przeżywania ułudy czy tego chcemy, czy nie. A to za sprawą świateł  i cieni, bardzo ciemnych miejsc , gdzie ledwie dociera poświata bladej latarni. Wyobraźnia w takim miejscu i czasie zaczyna działać na pełnych obrotach.

Cechą fotografii Brassai’a we współczesnym odbiorze i moim osobistym jest nade wszystko wielka tajemnica, niedosyt obrazu i tego co znajduje się za przysłowiowym rogiem, to że istnieje konieczność, by każdą fotografię szczegółowo kontemplować, co nie daje nam ostatecznie pewności, że wszystko w niej dostrzegliśmy i zrozumieliśmy".

1 Sie

Beauty

Wystawy

Wystawa prac Elżbiety Pierzgi

Od autorki: "Tematem mojej pracy jest piękno, czyli tytułowe "Beauty". Temat szeroki, często podejmowany przez różnych artystów i fotografików. Każdego dnia widzimy zdjęcia pięknych kobiet, o nieskazitelnych twarzach i modnych ubraniach. Piękno to bycie szczupłą, elegancką, z makijażem i charakteryzacją... Uroda, która przedstawiana jest często na portalach internetowych, ukazuje cechy i przekonania, które istnieją w naszej kulturze, to także nasze wymagania, nasze cele i oczekiwania. Piękność to cecha indywidualna, choć czasami okraszona poświęceniem, zarazem pełna goryczy i wyrzeczeń.

Projekt „Beauty” składa się z 5 prac – portretów kobiet, każda z nich tworzy odrębną historię. Główną techniką zastosowaną w pracy jest technika grafiki komputerowej i kolażu. Prace składają się głównie z moich zdjęć, zrobionych w różnym czasie. Cztery z nich to moje autoportrety".

1 Sie

"Wrony", Petra Dvorakova

Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Bestseller z Czech! Kameralna opowieść o świetle i mroku.

W gałęziach starego wiązu zagnieździła się wrona. Wiosną planuje po raz pierwszy zwabić samca. W dużym domu naprzeciwko stoi w oknie dziewczyna z krótkimi włosami. Obserwuje czarną wronę. Przyciska czoło do chłodnej szyby. W dolnym oknie właśnie zapaliło się światło. Przy stole siedzą dziewczyna z długimi włosami, mężczyzna i kobieta. Krótkowłosa dziewczyna wciąż obserwuje wronę. Mogłoby się nawet wydawać, że wrona rozumie to, co widzi.
(https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4948427/wrony)

7 Sie

Wielki Dzień Pszczół

Dla dzieci
Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu oraz Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu zapraszają wszystkich latających, bzyczących, czytających, zakochanych w kwiatach oraz plastrach miodu i nie tylko na kolejną edycję WIELKIEGO DNIA PSZCZÓŁ.
Widzimy się w niedzielę, 7 sierpnia. Będzie się działo!
Na łące czekają nas bardzo ciekawe SPOTKANIA:
• 11.00 Sekretne życie pszczół – prowadzenie Urszula Mazurowska
• 12.00 Spotkanie autorskie z Pauliną Płatkowską autorką książki "O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą"
• 13.00 Spotkanie z Kicią Kocią
• 14.00 Spotkanie autorskie z Justyną Kierat autorką książki "Pszczoły miodne i niemiodne"
Przez cały czas będzie czynna przychodnia pod wierzbami - w której nasze bibliotekarki będą zachęcały do czytania
Na ochotników pełnych energii, kreatywności, palących się do prac czekają WARSZTATY:
• rośliny miododajne, co 30 min. spacer z edukatorką Zofią Kardaszewicz - Skotak
• zdobienie toreb ekologicznych, których motywem przewodnim będą pszczoły oraz miasto Zabrze
• budowanie domków dla owadów - prowadzenie Ryszard Kosmęda
• hop siup owada zrób - prowadzenie Piotr Grzegorzek
• przyjaciele z kwietnej łąki - prowadzenie Anna Ośmiałowska
• świeczki na kole - zakręć kołem -> znajdź zagadkę -> zrób świeczkę
• robótki na paluszkach - dzianinowe owady
• ogrody w malarstwie polskim – prowadzenie Piotr Grzegorzek
• Trash-art. z elektrośmieci – Wydział Gospodarki Odpadami Komunalnymi UM Zabrze i Fundacja Odzyskaj Środowisko
Na miejscu coś dla siebie znajdą także miłośnicy miodu, naturalnych kosmetyków oraz rękodzieła. Wydawnictwo Dwie Siostry przygotuje specjalną wystawę plenerową z ilustracjami z książki Piotra Sochy "Pszczoły". Nie zabraknie również gier, przypinek i linorytu. Dzięki EcoBombs będziemy rozdawać nasiona roślin miododajnych, które można w łatwy sposób posadzić na parapecie w doniczce lub na ogródku!
O 16.00 WIELKI FINAŁ – KONCERT PRZEBOJÓW DZIECIĘCYCH w wykonaniu Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Pana Henryka Mandrysza.
Zachęcamy do śledzenia wydarzenia, gdzie na bieżąco będziemy podawać szczegóły zaplanowanych atrakcji…
Wydarzenie organizowane jest w ramach projektów "Książka na szóstkę, wypełniamy pustkę" oraz "Obecność słowa w Zabrzu" dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.
8 Sie

Lato pędzlem malowane

Wystawy

Wystawa obrazów autorstwa Iwony Dybek

30 Sie

(NIE)SEMINARIUM dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i bibliotekarzy

Wykłady/prelekcje

Sesja wykładowa:
- Maria Deskur - Książka – Idealne narzędzie rozwoju dziecka,
- dr Edyta Antoniak-Kiedos - Książki wspierające rozwój mowy dziecka,
- Dariusz Biel - Co w trawie piszczy, czyli rynek książki dziecięcej.

Sesja warsztatowa:
- Śmiechojoga dobra na wszystko,
- Inspiratorium - kreatywne metody pracy z książką,
- Relaksacja w ruchu - taniec z woalem,
- Relaksacja i techniki oddechowe na karimatach.

Spotkanie w ramach projektu „Książka na szóstkę - wypełniamy pustkę”, dofinansowanego przez MKiDN.

31 Sie

Spotkanie autorskie z Anną Wojtkowską-Witalą

Spotkania autorskie

ANNA WOJTKOWSKA-WITALA - pisarka i bibliotekarka. Zadebiutowała książką dla młodzieży „Basia Urwiska”. Autorka powieści obyczajowych „Zapach makadamii” oraz „Odnaleźć marzenia”.

6 września 2022 r. ukaże się jej najnowsza powieść „Potknięcia miłości”.