Czerwiec 2022


1 Cze

Uczniowskie prezentacje

Wystawy

Wystawa prac plastycznych uczniów Szkoły Podstawowej nr 14 w Zabrzu.

1 Cze

„Karykatura Ślązaka i Ślązaczki”

Wystawy

Wystawa pokonkursowa kolejnej edycji konkursu Centrum Edukacji Twórczej – OPP nr 4 w Zabrzu-Zaborzu.

1 Cze

Grupa 18-Obsydian 2021/2022

Wystawy

Podsumowanie roku artystycznego 2021/2022 Grupy 18 - „Obsydian”, pod kier. Iwy Kruczkowskiej-Król.

1 Cze

Jak stworzyć własny podcast?

Warsztaty

Warsztat tworzenia podcastów prowadzony przez Paulinę Świtałę. Cały cykl składa się z 4 warsztatów. Kolejno będą się one odbywać: 1.06, 8.06, 15.06 i 22.06.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl

Paulina Świtała - zawodowo związana z Wydziałem Humanistycznym i Biurem Działalności Studenckiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Producent warsztatów Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz koordynator Forum Festiwali Nauki w Polsce. Autorka reportaży o tematyce społecznej, programów publicystyczno-naukowych i edukacyjnych. Szkoleniowiec z zakresu komunikacji, autoprezentacji, wystąpień publicznych, nowych mediów i strategii budowania wizerunku.

Warsztaty w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol.4”, dofinansowanego przez MKiDN.

1 Cze

Grupa 18 - Obsydian - wernisaż

Wernisaże

Wernisaż wystawy Podsumowanie sezonu artystycznego 2021/2022 Grupy 18 – „Obsydian”

2 Cze

Moja desensytyzacja

Wystawy

Wystawa fotograficzna Nity Nowak.

Od autorki: "Wybór tematu pracy dyplomowej wziął się ze strachu. Od kiedy pamiętam to czego bardzo się bałam to były pająki. Malutkie stworzenia, które nie raz doprowadzały mnie do histerii, dreszczy na całym ciele, obrzydzenia, a czasem płaczu i poczucia zdrętwienia. Unikałam ciemnych piwnic, starych strychów i miejsc, gdzie widziałam najmniejszą pajęczynę. Nie wiem skąd u mnie wziął się ten strach. Niewykluczone, że coś się wydarzyło w dzieciństwie co mnie tak bardzo przestraszyło, ale ani ja, ani rodzice niczego takiego nie pamiętają. A strach pozostał i towarzyszy. Przeszkadza. Dlatego postanowiłam go obłaskawić.

Najpierw poczytałam o arachnofobii, by nazwać to, z czym się mierzę. Następnie wyszukałam jak można sobie z nią samemu poradzić i odkryłam desensytyzację... mądre słowo, które znaczy tyle, co stopniowe odwrażliwianie na bodziec wywołujący lęk. Po wtóre zafascynowała mnie fotografioterapia. Wspaniały rodzaj terapii obrazem, który pozwala przezwyciężyć trudności życia, skupić się na problemie i odnaleźć w sobie siłę, żeby się z nimi zmierzyć. Do tego wszystkiego z pomocą w tym wyzwaniu przyszła mi moja osobista pasja... makrofotografia. Fotografia, która narzuca zbliżenie się do fotografowanego obiektu, obcowanie z nim na tyle blisko, by oswoić lęk i bez drżenia rąk zrobić im zdjęcie".

2 Cze

Historyczne budynki - prawo-Mocne miasto

Wystawy

 Wystawa plastyczna Józefa Jonika.

2 Cze

Iluzja nocy

Wystawy

Wystawa fotografii Magdaleny Kaps, inspirowanych twórczością Brassai’a.

Od autorki: "Przedstawiają nocną porę na ulicach miasta. Taki czas tworzy w naszych głowach, obrazy – często błędne interpretacje, spowodowane kontrastem i cieniem. To iluzje właśnie: że coś widzimy czego w istocie nie ma, odgadujemy kształty, które okazują się daleko inne od tych wyobrażonych, by ostatecznie dojść do tego, że nam się tylko wydawało.  Oprócz wielu tajemnic, jakie niesie ze sobą noc, dreszczyku emocji i strachu  podczas poruszania się w ciemnych zaułkach, noc przynosi  też okazję do przeżywania ułudy czy tego chcemy, czy nie. A to za sprawą świateł  i cieni, bardzo ciemnych miejsc , gdzie ledwie dociera poświata bladej latarni. Wyobraźnia w takim miejscu i czasie zaczyna działać na pełnych obrotach.

Cechą fotografii Brassai’a we współczesnym odbiorze i moim osobistym jest nade wszystko wielka tajemnica, niedosyt obrazu i tego co znajduje się za przysłowiowym rogiem, to że istnieje konieczność, by każdą fotografię szczegółowo kontemplować, co nie daje nam ostatecznie pewności, że wszystko w niej dostrzegliśmy i zrozumieliśmy".

2 Cze

Beauty

Wystawy

Wsytawa prac Elżbiety Pierzgi

Od autorki: "Tematem mojej pracy jest piękno, czyli tytułowe "Beauty". Temat szeroki, często podejmowany przez różnych artystów i fotografików. Każdego dnia widzimy zdjęcia pięknych kobiet, o nieskazitelnych twarzach i modnych ubraniach. Piękno to bycie szczupłą, elegancką, z makijażem i charakteryzacją... Uroda, która przedstawiana jest często na portalach internetowych, ukazuje cechy i przekonania, które istnieją w naszej kulturze, to także nasze wymagania, nasze cele i oczekiwania. Piękność to cecha indywidualna, choć czasami okraszona poświęceniem, zarazem pełna goryczy i wyrzeczeń.

Projekt „Beauty” składa się z 5 prac – portretów kobiet, każda z nich tworzy odrębną historię. Główną techniką zastosowaną w pracy jest technika grafiki komputerowej i kolażu. Prace składają się głównie z moich zdjęć, zrobionych w różnym czasie. Cztery z nich to moje autoportrety".

2 Cze

„Historyczne budynki – prawo-Mocne miasto”

Wernisaże

Wernisaż wystawy Józefa Jonika.

2 Cze

Duży teatr w małej dzielnicy

Warsztaty

02.06, godz. 17.30, Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Grzybowicach, Zabrze-Grzybowice, ul. ks. Badestinusa 60

Warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży „Na nowo:Ballady i Romanse” z Teatrem Off-Road.

Szczegółowy harmonogram:
- 02.06 – Marta Zamora: warsztat aktorski oparty na głosie i ruchu;
- 09.06 – Mateusz P. Barczyk: warsztat aktorski z improwizacji;
- 23.06 – Anna Braun: warsztat aktorski z pracy na tekście;
- 30.06 – Martyna Samiec: warsztat aktorski z interpretacji.

Liczba miejsc ograniczona, zapisy: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl.

Warsztaty w ramach projektu „Grzybowice – tu wszystko gra”, dofinansowanego przez NCK w ramach programu Kultura -Interwencje.

6 Cze

Wolny wybór

Dyskusyjny Klub Książki

Rozmowa o książkach wybranych dowolnie przez uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki.

7 Cze

Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek

Spotkania autorskie

Justyna Bednarek – absolwentka romanistyki, dziennikarka i autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała w 2004 roku trzema bajkami o skrzacie Lenku. W 2015 roku wydała pierwszą książkę ze skarpetkowej sagi „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Jest również autorką „Sprytnych Kun” oraz „Babcochy”. Jej książki ilustrowane są przez Daniela de Latour oraz Józefa Wilkonia.

Spotkanie w ramach projektu „Książka na szóstkę - wypełniamy pustkę”, dofinansowanego przez MKiDN.

9 Cze

Spotkanie autorskie z Urszulą Sołtys-Parą

Spotkania autorskie

Spotkanie autorskie z Urszulą Sołtys-Parą i jej nową książką ,,Moc relacji. Jak się dogadać z dzieckiem, by zyskać spokój”.

Urszula Sołtys-Para – absolwentka UJ. Ukończyła Podyplomowy Kurs Psychoterapii akredytowany przez Polskie Towarzystwa Psychiatryczne i Psychologiczne oraz Curriculum - całościowe szkolenie z terapii ericksonowskiej w Polskim Instytucie Ericksonowskim (w 2011 roku). Dwanaście lat związana z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną na katowickim Nikiszowcu. Aktualnie prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną. Współautorka podcastu ,,Wspólne słowa” (z Anną Dankowską).

10 Cze

Jak to jest? Powiedzcie, jak to jest z Bobem Dylanem?

Spotkania

Spotkanie z piosenkami i poezją Boba Dylana.

25 Cze

Wyspa poetów

Spotkania

Literacki plener poetycki w ramach Festiwalu Kwiatów. W trakcie pleneru odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Arno, autorką książki "Paul Celan. Tam, za kasztanami, jest świat". Spotkanie poprowadzi Dorota Szatters.

Spotkanie w ramach projektu „Obecność słowa w Zabrzu”, dofinansowanego przez MKiDN.

28 Cze

Spotkanie autorskie z Maxem Czornyjem

Spotkania autorskie

Max Czornyj – autor thrillerów z cyklu o komisarzu Eryku Deryle, wydawanych przez wydawnictwo Filia w serii Mroczna Strona. Nakład jego książek sięga setek tysięcy egzemplarzy. W 2019 r. zapoczątkował serię z duetem Langer/Rembert. Jednocześnie tworzy powieści i opowiadania oparte na autentycznych zbrodniach.

Spotkanie w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol.4”, dofinansowanego przez MKiDN.