Wrzesień 2020


1 Wrz

20 lat z Grupą 18 "Obsydian"

Wystawy

Wystawa malarstwa Barbary Sproncel, uczestniczki zajęć Grupy 18 „Obsydian” pod kier. Iwy Kruczkowskiej-Król.

1 Wrz

Karykatura Ślązaka

Wystawy

 Wystawa pokonkursowa kolejnej edycji (2019) konkursu Centrum Edukacji Twórczej OPP4 poświęcone postaciom z życia literackiego Śląska.

1 Wrz

Wyroby z kamionki

Wystawy

Wystawa ceramiki ze zbiorów Janiny Thomalli.

3 Wrz

Pod niebem Paryża

Koncerty

Recital Agnieszki Grochowicz przy fortepianie Jarosław Olszewski.

Agnieszka Grochowicz – wokalistka, autorka tekstów na co dzień współpracuje z krakowskimi Teatrem Loch Camelot, Teatrem Bagatela i Piwnicą pod Baranami. Podczas koncertu artystka zaprezentuje autorski wybór piosenek z repertuaru Edith Piaf, Jacquesa Brela,Juliette Greco, Georgesa Brassensa,Yves Montanda, Dalidy oraz Patricii Kaas w polskich tłumaczeniach Wojciecha Młynarskiego, Filipa Łobodzińskiego, Agnieszki Grochowicz i Andrzeja Ozgi. 

Koncert organizowany w ramach projektu "Vive la France" dofinansowanego przez MKiDN.

7 Wrz

DKK - Już nigdy Pan nie będzie smutny

Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusja poświęcona będzie tekstowi „Już nigdy Pan nie będzie smutny” Baptiste Beaulieu

„Już nigdy Pan nie będzie smutny to książka z pewnością wyjątkowa, od której nie sposób się oderwać. Nie tylko za sprawą jednej z najbarwniejszych postaci, jakie kiedykolwiek będziecie mieli okazję spotkać podczas lektury, czy niezwykłego humoru zawartego w historii o bólu, stracie, zagubieniu i rezygnacji. Można by tak długo wymieniać, prawda jest jednak taką, że każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie. Być może będzie to piękny morał, żeby nigdy nie odtrącać pomocnej dłoni, nawet jeżeli wyciąga ją do nas zupełnie obca osoba”. (koszzksiazkami.pl/juz-nigdy-pan-bedzie-smutny-baptiste-beaulieu-recenzja/)

W ramach projektu „Vive la France” dofinansowanego przez MKiDN.

10 Wrz

Spotkanie literacko-muzyczne z Marcinem Świetlickim i Mariuszem Czubajem

Koncerty

Marcin Świetlicki (1961) – jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, wokalista, powieściopisarz. Autor 14 książek poetyckich oraz m.in. trylogii kryminalnej. Laureat licznych nagród literackich (m.in. Nagrody Kościelskich, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Wielkiego Kalibru). Założycielem zespołu Świetliki, występuje również z postyassową formacją Zgniłość.

Mariusz Czubaj (1969) – antropolog kultury, pisarz. Dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej i sensacyjnej – za książki „21:37” w 2009 roku i „R.I.P.” w 2017 r. Gra na saksofonie altowym z zespołem muzycznym Zgniłość oraz Kornet Olemana.

Pisarze zagrają oraz opowiedzą o swoich najnowszych książkach, a także o muzyce w literaturze oraz literaturze w muzyce. Może się też zdarzyć, że opowiedzą zupełnie o czymś innym.

W ramach projektu "To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami" dofinansowanego przez MKiD.

11 Wrz

Ikony Śląskiego designu – spotkanie z dr hab. Irmą Koziną

Spotkania

dr hab. Irma Kozina – historię sztuki w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie ukończyła w 1988 r. Od 1998 r. prowadzi zajęcia z zakresu historii sztuki i dizajnu w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jest autorką wielu artykułów oraz książek (m.in. Art Deco, Ikony dizajnu w województwie śląskim, Polski design).

Ilość miejsc ograniczona – bezpłatne zaproszenia do odbioru w Filii nr 9.

W ramach projektu "To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami" dofinansowanego przez MKiD.

15 Wrz

DKK - Rokita czyta

Dyskusyjny Klub Książki

„Rokita czyta” - spotkanie poświęcone książce Anny Dziewit-Meller „Od jednego Lucypera”.
„Pierońsko dobra powieść. Tytuł swojej najnowszej powieści „Od jednego Lucypera” Anna Dziewit-Meller wzięła ze śląskiego przysłowia: „Jaka matka, taka cera – od jednego Lucypera”. Jest w nim bowiem wszystko to, co w jej powieści najważniejsze: rodzina (w ujęciu pokoleniowym), związki międzyludzkie (podbite emocjonalnym chłodem), kobiecość (jako przywilej i jako przekleństwo), wreszcie pierwiastek diabelski, obecny w swoistej klątwie. No i wisienka na torcie, czyli będący przechowalnią mitów Śląsk. Kasia, bohaterka powieści, uciekła przed Śląskiem, a tym samym przed swoją rodziną, aż do Holandii, ale w końcu i Śląsk i rodzina ją dopadną. Kasia odkryje dawną tajemnicę i wróci do historii, która domaga się domknięcia, czytelnik zaś dostanie opowieść pełną bólu i wściekłości.” (https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/ksiazki/1964198,1,recenzja-ksiazki-anna-dziewit-meller-od-jednego-lucypera.read)
We współpracy z Kartelem Kulturalnym.

19 Wrz

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Spotkania autorskie

Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

Marcin Pałasz – pisarz dla dzieci i młodzieży, autor słuchowisk, członek Polskiej Sekcji IBBY. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Debiutował w 2004 roku książką „Opowieści z Krainy Potworów”. Laureat Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Stworzył cykl książek o przygodach psa Elfa. Motto jego twórczości to „słowa niosą uśmiech”.

W ramach projektu "To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami" dofinansowanego przez MKiD.

25 Wrz

Drewniane kościoły na Śląsku - spotkanie z Jackiem Kubikiem

Spotkania

Jacek Kubik – absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 1981 – 1986 był pracownikiem naukowym Instytutu Konstrukcji Żelbetowych na tymże wydziale. W 1990 roku jako wykładowca był zatrudniony na uniwersytecie w Bujumburze w Burundi. Na początku lat 90. był współwłaścicielem Pracowni Konserwacji Zabytków „Akant”. Od tego czasu jego zainteresowania oraz doświadczenie zawodowe jest blisko związane z tematyką sakralnego budownictwa drewnianego.

Ilość miejsc ograniczona – bezpłatne zaproszenia do odbioru w Filii nr 9.

W ramach projektu "To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami" dofinansowanego przez MKiD.