Maj 2021


5 Maj

Robert Oszek - bohater z Zabrza

Spotkania

Wykład historyka Zbigniewa Gołasza, który przybliży postać Roberta Oszeka. Spotkanie online zorganizowane w ramach obchodów rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

13 Maj

Korfanty - co o nim wiemy?

Spotkania autorskie

Spotkanie autorskie z Józefem Krzykiem, współautorem książki "Korfanty. Silna bestia" odbędzie się w ramach rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.

Śląski dziennikarz przybliży postać Korfantego, inicjatora powstania, dzięki któremu zakończyło się ono sukcesem. Opowie o jego losach politycznych i osobistych, ukazując przy okazji skomplikowane relacje na linii Ślask-Polska-Niemcy.

Spotkanie poprowadzi Sebastian Rosenbaum z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

14 Maj

Rzymskie spotkania ze sztuką prof. Karoliny Lanckorońskiej

Spotkania

Karolina Lanckorońska - polska historyk i historyk sztuki, hrabianka, żołnierz Armii Krajowej, więzień obozu koncentracyjnego Ravensbrück, po 1945 roku najszerzej rozpoznawalna działaczka Polonii we Włoszech, inicjatorka i współzałożycielka Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie, pisarka, członek założyciel Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie i członkini Polskiej Akademii Umiejętności.

Postać Karoliny Lancorońskiej podczas swojego wykładu przybliży Beata Kowalska-Sionko, historyk, pasjonat Kresów, badacz stosunków międzykulturowych oraz życia codziennego Lwowa i jego mieszkańców w latach 1922-1939. W szczególnym kręgu zainteresowań pozostaje rodzina Lanckorońskich, których pasje nauka, kultura i sztuka wywierały wpływ na cale pokolenia historyków, historyków sztuki i podróżników.
W wolnych chwilach oddaje się swojej drugiej znaczącej pasji muzyce. W otoczeniu przyrody i zabytków przeszłości przemierza "szlaki" te bliskie i dalekie.

Wykład będzie wsparty Szkicami wspomnień oraz Fototeką PAUart Lanckorońskich.

 

27 Maj

Spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim

Spotkania autorskie
Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza na spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim wokół książki "Lem. Życie nie z tej ziemi".
 
„Lem. Życie nie z tej ziemi” to pierwsza w Polsce biografia autora „Cyberiady”. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Wojciech Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza.
 
Wojciech Orliński – dziennikarz, publicysta, pisarz, autor książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, znawca twórczości Stanisława Lema, autor książki „Co to są sepulki? Wszystko o Lemie”, czyli encyklopedycznego przewodnika po twórczości Lema, a także jego biografii zatytułowanej „Lem. Życie nie z tej ziemi”.
 
Spotkanie organizowane jest w ramach projektu "dyLEMaty i poLEMiki" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
27 Maj

Miasto w kryminale - cz. I

Warsztaty

Miasto w kryminale to cykl warsztatów literackich, które odbędą się w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska – reaktywacja”. Prowadzić je będzie profesor Adam Regiewicz, dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz autor powieści kryminalnych.

Blok spotkań został podzielony na 4 części. Pierwsza z nich - "Miasto i jego znaki" już 27 maja. Dzięki niej poznamy jak miejska przestrzeń może stać się bohaterem książki i jak ją później przedstawiać oraz o czym warto pamiętać i na czym się skupić.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Termin zgłoszenia mija 21 maja, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zapisz się już dzisiaj. Zgłoszenia należy wysyłać na adres mailowy: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl.

28 Maj

Włochy Iwaszkiewicza

Spotkania

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza na spotkanie o Jarosławie Iwaszkiewiczu, o którym opowiadać będzie Rafał Papieski.

Jarosław Iwaszkiewicz był prozaikiem, poetą, eseistą i tłumaczem; współtworzył grupę poetycką „Skamander”, współpracownik „Wiadomości Literackich”, redaktor naczelny magazynu „Twórczość” oraz wieloletni prezes Związku Literatów Polskich. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pisał wiersze, dramaty, powieści oraz eseje. Część jego wierszy stała się tekstami piosenek. W swoich książkach opisywał między innymi Włochy, a szczególnie Sycylii, która przypominała mu jego Ukrainę.

Włochy Iwaszkiewicza to dokładny opis miejsc, architektury, sztuki i tego wszystkiego, co zachwyciło go w Italii, od Wenecji po Sycylię. Pisząc wciela się nie tylko w rolę eseisty, ale także podróżnika, turysty oraz stałego bywalca. „Podróż do Włoch” czy „Książka o Sycylii” przedstawiają obraz tego kraju, jakiego już nie ma, innego niż znany współcześnie.

O autorze i jego podróżach opowiadać będzie Rafał Papieski (ur. 1965 r.), eseista, tłumacz, edytor; adiunkt w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Autor książek "Powrót do Ravello" oraz "Ćwiczenia z patrzenia". Przełożył m.in. powieść Leonida Cypkina "Lato w Baden", wspomnienia Pawła Annienkowa "Gogol w Rzymie" oraz powieść Michaiła Kuzmina "Skrzydła". Opracował pod względem edytorskim m.in. "Dzienniki" Jarosława Iwaszkiewicza, korespondencję między Jarosławem Iwaszkiewiczem a Czesławem Miłoszem, Pawłem Hertzem i Jerzym Lisowskim.

Za przekład "Lata w Baden" został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2016 w kategorii przekład na język polski.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu "Bella Italia", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.