Wrzesień 2023


2 Wrz

Rozmowy o książce

Spotkania

Spotkanie z czytelnikami poświęcone książce "Kuchnia Franceski" Petera Pezzelliego.

4 Wrz

Barwy Natury

Wystawy

Wystawa praca Andrzeje Sodowskiego.


ANDRZEJ SODOWSKI - Chorzowianin. Emerytowany inżynier budowlany. Lat 76. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa” Oddział w Opolu. Członek Zarządu „Stowarzyszenia Barwy Śląska” w Rudzie Śląskiej. W dorobku twórczym posiada blisko 40 wystaw indywidualnych, udział w wystawach zbiorowych, konkursach, plenerach malarskich organizowanych w aglomeracji śląskiej i poza nią. Liczne nagrody i wyróżnienia w środowisku twórców nieprofesjonalnych.
W roku 2013 Prezydent Miasta Chorzów przyznał mu Medal im. Teodora Kalidego w dziedzinie kultury za inicjatywę utworzenia w 2012 roku Chorzowskiej Grupy Plastycznej Krajcok’12, której jest nadal członkiem. Funkcję Lidera Grupy pełnił w latach 2012 – 2022. W latach 2010 – 2014 był członkiem siemianowickiej Grupy Plastycznej Spichlerz’86 oraz świętochłowickiej Grupy Artystów Nieprofesjonalnych GROTA. Obecnie także uczestnik zajęć plastycznych na Chorzowskiej Akademii Seniora i Artystycznej Akademii Seniora w Chorzowie. Udziela się społecznie.

 

 

 

4 Wrz

Z tytą do Biblioteki

Dla dzieci

Spotkanie dla pierwszoklasistów.

4 Wrz

"Podłość" Olga Mildyn

Dyskusyjny Klub Książki

Na polskich drogach dziennie ginie średnio jedenaście osób. Ale kiedy czworo jedzie tym samym samochodem, jest szansa na zmartwychwstanie. Pośmiertnie staną się wydarzeniem, newsem, wylądują w gazetach i serwisach informacyjnych, a tam mogą
zacząć żyć własnym życiem. Podobnie jak Andżelika, ostatnia z tej pięcioosobowej rodziny, zamordowana w swoim własnym łóżku.
Ta książka to pojemnik na żal. Opowieść z różnych krańców Polski: o smutku, nieszczęściu, codziennych udrękach i rozpaczach, źle ulokowanym zaufaniu, matactwach, chciwości i ludzkiej niegodziwości. O szczerych intencjach i żarliwych staraniach – dziennikarki Kasi i policjantki Miry – które nie są dobrze widziane. Monumentalny, po reportersku liryczny debiut Olgi Mildyn, dotyka do głębi.

6 Wrz

Wspomnienie wakacji

Dla dzieci

Zajęcia plastyczne dla dzieci w ramach projektu "Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni".

11 Wrz

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

Spotkania autorskie

Renata Piątkowska – polska pisarka, autorka książek dla dzieci, mama Marty i Kacpra, ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorką książek dla dzieci: „Opowiadań dla przedszkolaków”, „Opowiadań z piaskownicy”, „Nie ma nudnych dni”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski”.

W ramach projektu „Książka na szóstkę - wypełniamy pustkę” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego.

12 Wrz

Wokół Cywilizacji

Spotkania autorskie

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrze zaprasza na spotkanie online wokół książki "Cywilizacja" Kennetha Clarka z jej wydawcą, Markiem Zagańczykiem oraz tłumaczką, Anną Arno.

"Czym jest cywilizacja? Nie wiem. Nie jestem w stanie jej określić za pomocą pojęć ogólnych. Ale chyba umiem rozpoznać jej przejawy. Mam je przed oczami. Jak pisał Ruskin: „Wielkie narody spisują autobiografie w trzech rękopisach: w księdze czynów, w księdze słów i w księdze sztuki. Nie zrozumiemy żadnej z nich, dopóki nie przeczytamy dwóch pozostałych, ale spośród nich tylko ta ostatnia jest godna zaufania”.

MAREK ZAGAŃCZYK - pisarz, eseista, wydawca, od 2020 roku prezes Wydawnictwa Próby. Eseje, szkice literackie i recenzje publikował w pismach: „Kultura Niezależna”, „Przegląd Polityczny" „Teatr”, „Gazeta Wyborcza” i „Zeszyty Literackie”. Kurator archiwum i spuścizny Pawła Hertza. Autor szkiców z podróży włoskich, śladami pisarzy, humanistów i podróżników. Od 2020 roku prowadzi blog „Sztuka czytania”.
ANNA ARNO - poetka, pisarka, eseistka i tłumaczka, z wykształcenia historyczka sztuki. Publikuje pod pseudonimem. Przekłada z francuskiego i angielskiego. Publikuje m.in. w „Znaku”, „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” i „Zeszytach Literackich”. Autorka małej prozy: „Okna” i „Ten kraj”, jak również biografii: „Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński”, „Jaka szkoda: krótkie życie Pauli Modersohn-Becker”, „Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim”, „Tam, za kasztanami, jest świat. Paul Celan”.

Spotkanie online będzie można zobaczyć na żywo na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu (@BibliotekaZabrze) oraz na bibliotecznym kanale Youtube - @Biblioteka_Zabrze.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu "Wokół Cywilizacji", finansowanego ze środków Darowizny otrzymanej od Fundacji Lotto im. H. Konopackiej.

13 Wrz

Granie na polanie

Dla dzieci

Zajęcia ruchowe, w ramach projektu "Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni.

19 Wrz

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Stryjem

Spotkania autorskie

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Stryjem i Hanną Grabowską-Macioszek, połączone z promocją książki "Nie kocham teatru".

20 Wrz

Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką

Spotkania autorskie

Zofia Stanecka – Polska pisarka, autorka świetnych książek dla dzieci. Wielka znawczyni Narnii,
pasjonatka Tolkiena, miłośniczka kina bollywoodzkiego. Jej proza to współczesna, bardzo dobra
polszczyzna przesiąknięta humorem i mądrością.

W ramach projektu „Książka na szóstkę, wypełniamy pustkę” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego.

Spotkanie otwarte dla wszystkich.

21 Wrz

Granie w Bibliotece

Dla dzieci

Spotkanie z grami planszowymi, w ramach projektu "Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni.

28 Wrz

Nauka programowanie dla dzieci

Dla dzieci

Wspólne programowanie dla dzieci ze Scottie Go!, w ramach projektu "Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni.

28 Wrz

Widziałeś serial - książka jest lepsza

Warsztaty

Warsztaty prowadzone przez Grażynę Świderek.

W ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol. 5”, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

29 Wrz

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dla dzieci

Sesje głośnego czytania w zabrzańskich żłobkach i przedszkolach na terenie Zabrza.

W ramach projektu „Książka na szóstkę - wypełniamy pustkę” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego.