Niecodzienny list o odporności
Koalicja Czytająca Polska przekazała premierowi niecodzienny list o odporności. Został on podpisany przez zaskakujące grono.
Informujemy, że w dniach 6-31.07.2026 r. z powodu inwentaryzacji księgozbioru (skontrum) będzie nieczynna Wypożyczalnia Centralna przy ul. Londzina 3. Terminy zwrotów książek przypadające w tym okresie będą prolongowane do 17 sierpnia 2026 r.
Informujemy, że ze względu na prowadzone prace techniczne dostęp do sieci Wi-Fi we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu będzie czasowo niedostępny. Przepraszamy za utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość.
Koalicja Czytająca Polska przekazała premierowi niecodzienny list o odporności. Został on podpisany przez zaskakujące grono.
Historia czasem zaczyna się od rodzinnej opowieści albo miejsca. Tym razem rozmawialiśmy o tym, jak literatura pomaga odkrywać i rozumieć Śląsk.
Niektóre historie zapisane są nie tylko w książkach, ale także w przestrzeni wokół nas – w detalach architektonicznych, układach ulic i budynkach, obok których przechodzimy każdego dnia.
Miłośników historii, Śląska i opowieści zapraszamy na spotkanie autorskie z Sabiną Waszut. A na zakończenie tygodnia – dla odprężenia i dobrej zabawy – spotkajmy się przy planszówkach.
W ramach akcji „Zaproś nas do siebie” odwiedziliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 43, gdzie wspólnie spędziliśmy czas na rozmowach, czytaniu i aktywnościach.
W Galerii Ratuszowej odbyło się podsumowanie jubileuszowego sezonu działalności Grupy Obsydian, działającej pod opieką Iwy Kruczkowskiej-Król.
Czytanie, zabawa i odrobina potwornego zamieszania – tak wyglądała nasza wizyta w Przedszkolu nr 19 w Zabrzu w ramach autorskiego projektu „Zaproś nas do siebie”!
Pomimo krótszego tygodnia pracy, przed rozpoczęciem długiego weekendu zapraszamy na spotkanie autorskie, na którym spojrzymy na Śląsk z całkiem innej perspektywy.
Za nami pełne radości Imieniny Helenki zorganizowane przy Filię nr 15. Dzieci przypomniały zasady bezpieczeństwa, a później wspólnie bawili się nie tylko najmłodsi.
W ramach akcji „Zaproś nas do siebie” ponownie odwiedziliśmy uczniów kolejnej zabrzańskiej szkoły. Tym razem gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 24 w Zabrzu, gdzie spotkaliśmy się z klasami 1 i 2.
Razem z Filią nr 17 uczestniczyliśmy w rodzinnym pikniku organizowanym przez Przedszkole nr 16. I trudno się dziwić, że czuliśmy się tam jak u siebie.
Za nami „Rajza po Kończycach”. To nie był zwykły spacer po dzielnicy, ale pełna ciekawostek i historycznych odkryć wyprawa, przygotowana przez Filię nr 9.
TataTeżCzyta 2026 – dołączamy do tegorocznej edycji ogólnopolskiej kampanii promującej wspólne czytanie! Jesteśmy dumni, że po raz kolejny możemy być jej częścią!
Kresy to nie tylko miejsca na mapie i rozdział w historii, ale także pamięć, która wciąż żyje w rodzinnych opowieściach, wspomnieniach i doświadczeniach kolejnych pokoleń.
Rozmowa o książkach, języku i Śląsku widzianym z bliska – tak upłynęło spotkanie z Janem Michalskim, w ramach projektu „Obecność słowa na Śląsku”.
Kolejna klasa, kolejne warsztaty… i kolejny raz przekonujemy się, że młodzież potrafi pozytywnie zaskoczyć i pokazać swoje umiejętności!
Przed nami dwa bardzo interesujące spotkania autorskie. Warto wybrać się choć na jedno z tych wydarzeń — a najlepiej na oba, bo każde z nich zapowiada się naprawdę wyjątkowo. Zapraszamy!
Za nami obchody Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza, które odbyły się w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej.
W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek Filię nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu-Helenkę odwiedziły grupy dzieci z Przedszkola nr 6.
Sztuka, emocje i niezwykła wrażliwość spotkały się w Galerii Ratuszowej podczas wernisażu wystawy prac z Zespołu Szkół Specjalnych nr 42 w Zabrzu.
Wieczór z Anna Malinowska w Zabrzu był spotkaniem, które zostaje z człowiekiem na długo. Takim, po którym trudno od razu wrócić do codzienności i nie myśleć o przeszłości.
Wspieramy wszystkie inicjatywy promujące czytelnictwo w naszym mieście, dlatego z przyjemnością zachęcamy do udziału we wspólnym czytaniu na świeżym powietrzu już w najbliższy czwartek.
Rodzinny Eko Piknik w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu już za nami. Wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców, którzy aktywnie spędzili czas w otoczeniu przyrody.
W tym tygodniu zapraszamy na spotkanie autorskie z Anna Malinowska w ramach projektu „Obecność słowa na Śląsku” oraz na wernisaż wystawy prac uczniów i nauczycieli ZSS nr 42 w Zabrzu.