Głośne czytanie

Nasz Biblioteka postanowiła wziąć udział w Dniu Głośnego Czytania. W związku z tym odwiedziliśmy najmłodszych w zabrzańskich żłobkach i przedszkolach nie tylko 29 września 2022 r.

Dzień Głośnego czytania przypadał na 29 września 2022 r., ale chcąc dotrzeć do jak największej liczby dzieci, działania zostały rozłożone na cały wrzesień. Głośne czytanie jest podstawą wychowania. Warto już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom wartość, jaką jest czytanie. Spotkania z tymi, którzy jeszcze sami nie potrafią samodzielnie czytać, sprawia, że rola ta spada na bibliotekarki, które odwiedziły placówki. Kilka naszych Filii w tym roku zgłosiła się do akcji i odwiedziła nie tylko przedszkola i żłobki, ale również wzięła udział w Zabrzańskiej Spartakiadzie, gdzie czytanie było świetną przerwą dla rywalizujących ze sobą w różnych sportowych zadaniach dziećmi.

Książki dobierane były pod względem wieku grup, do których szło się czytać i zawsze przedstawiane w taki sposób, by zainteresować młodego czytelnika. Niekiedy pomagały w tym pluszowi bohaterowie, a czasem wystarczyło tylko odpowiednie przeczytanie, z różną intonacją głosu.

Spotkania zostały zrealizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.