Książka w świecie młodych

Książka jako przyjemność, lekarstwo, pomoc przy zbieraniu doświadczeń – czym może być książka dla młodzieży, o tym rozmawiano podczas seminarium „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”.

20 października 2022 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu odbyło się seminarium dla nauczycieli i bibliotekarzy. Niezmiennie zaproponowana została formułą, która zawsze cieszył się zainteresowaniem. Oprócz specjalistów w swojej dziedzinie zawsze znajdzie się autor książki, a czasem – niejeden. Tegoroczna edycja realizowana była w ramach projektu „Książką na szóstkę – wypełniamy pustkę” skupiła się na młodzieży, ich podejściu do książek, czytania i biblioteki.

Padły propozycję jak wypromować wśród tej grupy instytucję i przedstawić ją w innym świetle. Świetnie dokonał tego dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej, Zbigniew Pacho. Kasia Keller, animatorka kultury, skupiła się na podejściu do lektur szkolnych i proponowania ich uczniom w sposób zachęcający i przystępny, który pozwoli młodzieży „popłynąć” z książką, a nie będzie wymagało notatek odnoście łat, kolorów guzików czy rozmiaru rękawiczek. Natomiast Wanda Matras-Mastalerz, prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, przedstawiła podręczną apteczkę książek na receptę, ukazując biblioterapeutyczne działanie wybranych książek.

Idealnym podsumowaniem było ostatnie wystąpienie autorki Katarzyny Ryrych, która uświadomiła, że nie można się bać strasznych i złych tematów, umieszczonych w książkach.

Zapraszamy do obejrzenia rozmów z prelegentami, którzy wystąpili podczas seminarium

Seminarium zostało zrealizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.