O dzieciach w ogrodzie

Za nami pierwsze (nie)seminarium dla nauczycieli wychowania przedszkolnego. Było dużo o książkach i pracy z dziećmi. Zatroszczyliśmy się także o samych pedagogów.

30 sierpnia 2022 r. w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrze zorganizowaliśmy (nie)seminarium dla nauczycieli z zabrzańskich przedszkoli.

Pierwsza część – wykładowa poświęcona była obszernej wiedzy związanej z czytaniem i wyborem lektur do czytania. Uczestnicy posłuchali jak bardzo pomocna może być książka przy prowadzeniu zajęć, rozwoju dziecka i rozwijania kreatywności. Wiadomości przekazane przez praktyków pomogły usystematyzować wiedzę i napełnić głowę nowymi pomysłami. Maria Deskur, z Fundacji Powszechnego Czytania, przedstawiła książkę jako narzędzie do rozwoju, Edyta Antoniak-Kiedos, redaktor naczelna „Guliwera. Czasopisma o książce dla dzieci” podpowiedziała jakimi tytułami wspierać rozwój mowy dziecka, a zabrzańska bibliotekarka, Grażyna Rutowicz-Leska, opowiedziała o nowościach na rynku książki dziecięcej.

Przed rozpoczęciem części warsztatowej nauczyciele wysłuchali o korzyściach płynących z picia herbaty i o wszystkich składnikach, które ma w swoim składzie , a które mogą pomoc poradzić sobie ze stresem, hałasem, zmęczeniem i innymi niekorzystnymi czynnikami, z którymi na co dzień spotykają się przedszkolanki.

Część warsztatowa podzielona była na trzy grupy. Każda z nich miała okazję przyjrzeć się książkom dziecięcym, które dostępne są w zabrzańskiej bibliotece. Było też miejsce na zajęcia relaksacyjne i ruchowe, podczas których uczestnicy nie tylko sami się odprężyli, ale poznały kilka technik jak samemu pracować oddechem i ile dobrego potrafi zdziałać śmiech. Tego ostatniego nie zabrakło w trakcie zajęć śmiechojogi. Nauczyciele pełni wiedzy i zapału, mogą teraz z jeszcze większą energią wkroczyć w nowy rok szkolny.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia:

(nie)Seminarium zostało zrealizowano w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę” oraz zostało dofinansowane ze środków miasta Zabrze.