Książka dobra na wszystko

Początkiem każdej rozmowy może być książka. Przydatna jest też pomoc pedagogów. Łącząc to w całość zorganizowaliśmy warsztaty dla młodzieży, by ułatwić im zrozumienie emocji.

Wraz z pedagogami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabrzu przeprowadziliśmy cykl czterech warsztatów z emocji i literatury pośród uczniów zabrzańskich szkół. Tym razem odwiedziliśmy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu-Zaborzu.

Warsztaty „Książka dobra na wszystko, czyli szukam odpowiedzi” każdorazowo odbywały się w innych klasach i rocznikach, tak by z oferty skorzystać mogło jak najwięcej uczniów. Temat związany ze stresem skierowany był do ośmioklasistów, których czeka pierwszy ważniejszy egzamin w ich życiu. Młodsze roczniki rozmawiały o stracie oraz granicach, a pierwsza klasa liceum o budowaniu relacji.

Każdy z warsztatów zakończony był rozmową o książce. Prezentowane były tytuły, które nawiązywały do omówionego tematu, a które można wypożyczyć w zabrzańskiej bibliotece. Dodatkowo uczniowie otrzymywali listę filię, w których mogą znaleźć ciekawe dla siebie lektury.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.