Młodzi podcasterzy

Podcast jest ciągle nową, ale coraz bardziej popularną formą kontaktu z drugą osobą. Różnorodność tematów powoduje, że również młodzież lubi ich słuchać. Dlaczego mają zatem sami ich nie tworzyć?

Młodzież jest grupą, która najchętniej sięga po nowe technologię. Wzorcami dla nich są influencerzy i inni twórcy, których znajdują w internecie, a którzy tworzą tam przeróżne treści. Stąd zrodził się pomysł, żeby pokazać im, że sami również mogą podjąć się takiego zadania. Z zajęć skorzystali uczniowie klas policyjnych z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu.

Odpowiednim przygotowaniem ich do tego zajęła się Paulina Świtała, zawodowo związana z Wydziałem Humanistycznym i Biurem Działalności Studenckiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Producent warsztatów Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz koordynator Forum Festiwali Nauki w Polsce. Autorka reportaży o tematyce społecznej, programów publicystyczno-naukowych i edukacyjnych. Szkoleniowiec z zakresu komunikacji, autoprezentacji, wystąpień publicznych, nowych mediów i strategii budowania wizerunku.

Na naukę poświecili cztery spotkania, podczas których poznawali podcasty zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej. Rozpoczęli od komunikacji, by poznać podstawy dotarcia do odbiorcy i przedstawienia swoich treści w sposób zrozumiały i trafny. Następnie przyszedł czas na podstawy logopedii i dykcji oraz emisji głosu, by móc słowem nie tylko dotrzeć, ale i przytrzymać słuchacza. Potem przyszedł czas na własne pomysły i tematy podcastów oraz tworzenia do nich treści. Na zakończenie uczniowie przeszli do części praktycznej, która polegała na nagraniu przygotowanego przez siebie materiału, a następnie zmontowaniu go na dostępnych narzędziach.

Zajęcia pokazały, że przy odrobinie zaangażowania młodzi ludzie chętnie podejmują się nowych zadań, a pośród propozycji podcastowych pojawiły się także te nawiązujące do książek młodzieżowych. Kto wie, może pójdą o krok dalej i zdecydują się na taką formę komunikacji z rówieśnikami.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.