Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę – 2022

„Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę” to kompleksowy program promocji i upowszechniania czytelnictwa, składający się z interdyscyplinarnego cyklu wydarzeń adresowanych do dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem tych nieczytających.

Zachęcimy do czytania młodych oraz ich rodziców i wychowawców, którym będziemy uświadamiać rolę czytania w życiu dzieci. Projekt łączy w sobie: aktywizację czytelniczą, upowszechnianie wiedzy o literaturze, promocję wartościowej i – co ważne – polskiej literatury oraz prezentację dobrych nawyków czytelniczych.

Planujemy wykorzystać tradycyjne formy promocji czytelnictwa, takie jak spotkania autorskie czy warsztaty tematyczne, ale sięgniemy również po nowe technologie i nowatorskie działania. Rezultatem tych działań będzie długofalowy efekt podnoszenia kompetencji czytelniczych i rozbudzania potrzeb literackich oraz wzmocnienie pozytywnego obrazu i prestiżu aktywności społecznej wynikającej z czytania książek.

Chcemy z książką „wejść” do żłobków, przedszkoli, szkół, świetlic środowiskowych oraz ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, organizując wydarzenia i dając nauczycielom oraz opiekunom konkretne narzędzia i działania, takie jak np. opracowany przez nas kalendarz nietypowych świąt do przeprowadzenia zajęć w oparciu o wartościową literaturę

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Książka dobra na wszystko

Początkiem każdej rozmowy może być książka. Przydatna jest też pomoc pedagogów. Łącząc to w całość zorganizowaliśmy warsztaty dla młodzieży, by ułatwić im zrozumienie emocji.

Gry i zabawy

Zajęcia w świetlicy środowiskowej są sposobem na dotarcie do młodego czytelnika w jego czasie wolnym, kiedy to on sam decyduje, czy książka potrafi do niego przemówić i go zainteresować.

Basia i Zosia

Spotkania z autorami książek dziecięcych w przedszkolach są sprawdzonym przez nas sposobem na zainteresowanie najmłodszych książką i zaszczepieniem w nich chęci czytania.

Książka w świecie młodych

Książka jako przyjemność, lekarstwo, pomoc przy zbieraniu doświadczeń – czym może być książka dla młodzieży, o tym rozmawiano podczas seminarium „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”.

Edukacja wśród dorosłych

Za nami cykl warsztatów dla rodziców, wychowawców i nauczycieli. Bogatsi o nową wiedzę w zakresie czytanie z dzieckiem i dziecku, mogą zacząć lub kontynuować pracę z najmłodszymi.

Przegląd tygodnia #42

To jedyne w swoim rodzaju spotkanie już w najbliższy czwartek. Spotykamy się na seminarium z nauczycielami i bibliotekarzami, by porozmawiać o… książkach i czytaniu przez młodzież.

Przegląd tygodnia #41

Kumulacja wydarzeń! Będzie się działo przez najbliższe dni, a różnorodność propozycji spowoduje, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie w tym przeglądzie. Zapraszamy!

Przegląd tygodnia #40

Mocna dawka kryminału. Tak zapowiada się ten tydzień w naszej Bibliotece. I choć będzie dużo o książkach z dreszczykiem, nie zabraknie także innego spojrzenia, zwłaszcza na propozycje dla dzieci.

Głośne czytanie

Nasz Biblioteka postanowiła wziąć udział w Dniu Głośnego Czytania. W związku z tym odwiedziliśmy najmłodszych w zabrzańskich żłobkach i przedszkolach nie tylko 29 września 2022 r.

Książka dla każdego

Przegląd tygodnia 39

Ruszamy już na w pierwszy dzień tygodnia. W poniedziałek, o lokalnej historii opowie Dariusz Walerjański. Natomiast później zapraszamy na warsztaty tych, którzy chcą się nauczyć jak czytać dzieciom i z dziećmi.

O dzieciach w ogrodzie

Za nami pierwsze (nie)seminarium dla nauczycieli wychowania przedszkolnego. Było dużo o książkach i pracy z dziećmi. Zatroszczyliśmy się także o samych pedagogów.

Pszczela niedziela

Wielki Dzień Pszczół w kalendarzu może oznaczać tylko jedno – spędziliśmy go wspólnie w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. Zobaczcie jak przebiegła tegoroczna edycja!

Pszczeli ogród

Po raz kolejny zapraszamy do Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu na Wielki Dzień Pszczół. Widzimy się 7 sierpnia. Czekają spotkania, warsztaty i wiele innych atrakcji. Nie może Was zabraknąć!

Młodzi podcasterzy

Podcast jest ciągle nową, ale coraz bardziej popularną formą kontaktu z drugą osobą. Różnorodność tematów powoduje, że również młodzież lubi ich słuchać. Dlaczego mają zatem sami ich nie tworzyć?

Historia z teatru

Ze swoimi czytelnikami w Teatrze Nowym w Zabrzu spotkała się Justyna Bednarek. Autorka książek dziecięcych zachęca najmłodszych do czytania. Chyba skutecznie!

Przegląd tygodnia #22

Zapowiada się bardzo praktyczny tydzień. Zapraszamy przede wszystkim dzieci i młodzież na cykl warsztatów z tworzenia podcastu oraz teatralne. Nie zabraknie również wernisaży w naszych Filiach.

Głośno jak w ulu

Było wszystko!

Spotkanie z ulubionymi autorami, mnóstwo atrakcji i gier oraz spotkanie z Reksiem oraz pamiątkowe przypinki. Tak w skrócie upłynęła tegoroczna edycja „Pociągu do książek”.

Z Jadzią w odwiedzinach

Spotkanie z autorami książek dziecięcych w przedszkolach są sprawdzonym przez nas sposobem na zainteresowanie najmłodszych książką i zaszczepieniem w nich chęci czytania.

Florka w przedszkolu

Przegląd tygodnia #19

Na przystawkę spotkanie autorskie, danie główne – autorzy dziecięcy, a na deser świetna zabawa. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu. Zapraszamy!