„Książka na piątkę, znakomity początek: finał” – 2021

Ostatnia edycja projektu realizowanego do 2017 roku, który przez poprzednie odsłony wzbudzał ogromne zainteresowanie i okazał się dużym sukcesem. Skierowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ale w swojej bogatej ofercie ma również spotkania i warsztaty dla rodziców oraz bibliotekarzy.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Na problemy – książka

Lekcje w szkole mogą stać się ciekawe i pouczające. Tak się staje, kiedy młodzież można spotkać na nich autorkę książek pisanych dla nich i o nich. I to taką, która przedstawia różne nurtujące ich problemy.

Nikt nie jest sam

Spotkania z młodzieżą są dobrą okazją, by pokazać im, że nie są sami ze swoimi problemami, a w ich rozwiązaniu może pomóc rozmowa z psychologami i oczywiście… książki.

Sposób na… lekcję

Spotkania z autorami zawsze budzą emocje pośród najmłodszych czytelników. Nie inaczej było tym razem, kiedy miały okazję spotkać się z Marcinem Pałaszem, autorem m.in. „Sposobu na Elfa”.

Święto dzieciaków

Uczniowie z zabrzańskich szkół podstawowych spotkali się z Grzegorzem Kasdepke. Mogli w ten sposób poznać autora jednej z lektur szkolnych, którą przerabiają na lekcji.

Kanon supermocy

Nauczyciele i bibliotekarze uczestniczyli w seminarium „Książka na piątkę, znakomity początek: finał”. Prelekcje gości przybliżyły im ważne kwestie związane z czytaniem dzieci i dzieciom.

Przegląd tygodnia #40

Są tacy autorzy, których nie trzeba przedstawiać. Jednym z nich niewątpliwie jest Marek Krajewski. Do tego dokładamy seminarium dla nauczycieli i bibliotekarzy, a w weekend zakrzywiamy rzeczywistość.

Czytać też trzeba umieć

Jak czytać, to też trzeba wiedzieć, szczególnie jeśli odbiorcą naszych słów jest dziecko. Taką wiedzę zdobywali dorośli podczas cyklicznych warsztatów „Co i jak warto czytać dziecku”.

Przegląd tygodnia #38

Śpieszymy z porcją propozycji na ten tydzień. Zapowiadają się bowiem bardzo ciekawe trzy popołudnia, które mamy nadzieję, że spędzimy razem. Zapraszamy na wtorek, środę i czwartek.

Książka na 5 po raz 5

To już pewne. 7 października odbędzie się spotkanie dla nauczycieli i bibliotekarzy. To już 5, finałowa i trochę podsumowująca, edycja seminarium w ramach „Książki na piątkę, znakomity początek”. Ruszyły zapisy!

Przegląd tygodnia #37

Kino włoskie, warsztaty dla rodziców, spotkanie autorskie, a na koniec – gra w karty. Tak w skrócie przedstawia się ten tydzień. Kto ma ochotę spędzić go z nami? Na pewno nie będzie żałował.

Przegląd tygodnia #36

We wrześniu odbędzie się ponad 20 wydarzeń, w tym koncerty, spotkania autorskie i warsztaty. Dla uporządkowania prezentujemy listę imprez, które przygotowaliśmy w tym tygodniu.

Bzyczało jak w ulu

Dzień Pszczół okazał się wydarzeniem, na które zlecieli się mali i duzi, a na łące głośno było niemal jak w ulu. Za sprawą pracowitych pszczółek z Biblioteki była to naprawdę wyjątkowa impreza.

Nauka inaczej

Nauka przez zabawę – to najbardziej się sprawdza przy najmłodszych. Jak do tego dołączy się jeszcze element kreatywny, to obok efektów mamy gwarancje miło spędzonego czasu.

Zapylamy do ogrodu

Już wszystko wiemy i zapraszamy na 8 sierpnia! Zlatujmy się wszyscy do Miejskiego Ogrodu Botanicznego. Dzień Pszczół to będzie jedna z tych imprez, na której nie może nikogo zabraknąć!

Co warto czytać

Książka dobra na wszystko? Przekonują chętnych o tym nasze bibliotekarki podczas spotkań z najmłodszymi. Pokierowanie młodego człowiek podczas czytania jest bowiem równie ważne jak samo czytanie.

Odjazd z pociągiem

13 czerwca spotkaliśmy się w Miejskim Ogrodzie Botanicznym. Było wesoło, radośnie i gwarno. Tak właśnie upłynęło nam południe z Pociągiem do książek. Zobaczcie jak było.

Niedzielny odjazd

Już 13 czerwca widzimy się w Miejskim Ogrodzie Botanicznym. W rozkładzie jazdy „Pociągu do książek” znalazły się stacje wypełnione książkami i bohaterami, dobrze znanym dzieciom. Sprawdźcie szczegóły!