Sposób na… lekcję

Spotkania z autorami zawsze budzą emocje pośród najmłodszych czytelników. Nie inaczej było tym razem, kiedy miały okazję spotkać się z Marcinem Pałaszem, autorem m.in. „Sposobu na Elfa”.

Czterdziestopięciominutowa lekcja, w której nauczyciela zastępuję autor książek zawsze wzbudza wśród uczniów zainteresowanie i ekscytację. Najpierw było przedstawienie tematu, którym oczywiście był sam autor, a następnie była okazja do zadawania pytań. Nie było na zakończenie klasówki, ale wystawienie ocen zastąpiły autografy.

Takiego skupienia i ciszy, które panowało przez całą lekcję niejedni nauczyciele mogą pozazdrościć. Uczniowie, siedząc w swoich ławkach, słuchali tego, co miał im do opowiedzenia autor. Niestety nie dało się zapanować nad wybuchami śmiechu, które następowały prawie co chwilę, a były efektem zabawnych, i co warto podkreślić – prawdziwych, historii opowiadanych przez Marcina Pałasza. Dzięki nim dzieci dowiedziały się co nieco o pisarskim życiu, skąd bierze się natchnienie do książek oraz jakie przygody przeżywa pies Elf, który, ku zdziwieniu najmłodszych, okazał się prawdziwym psem, a nie tylko wytworem wyobraźni.

Zadawane w kolejnej części spotkania pytania onieśmieliły dzieci, które przy okazji dzieliły się także własnymi doświadczeniami. Mogąc zapytać o coś, co dotyczyło książki, jeszcze bardziej przekonały się do czytania. A jak mówi sam autor: „Czytające dziecko to największy skarb naszego narodu”.

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Książka na piątkę, znakomity początek: finał”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.