Nikt nie jest sam

Spotkania z młodzieżą są dobrą okazją, by pokazać im, że nie są sami ze swoimi problemami, a w ich rozwiązaniu może pomóc rozmowa z psychologami i oczywiście… książki.

Ostatnie czasy najbardziej odbiły się na kształtującej się młodzieży, dorastającej i wkraczających w dorosłe życie w okresie, kiedy wokół niej dużo niepewności. W takich sytuacjach pomaga nie tylko rozmowa, ale i książką. Stąd nasz cykl warsztatów w tegorocznej edycji „Czytając – czytam świat” nakierowane zostały do młodzieży licealnej i skupiło się między innymi na takich tematach jak depresja, samotność czy prześladowanie.

4 spotkania na bardzo różne tematy, ale takie, o których chciała i chce rozmawiać młodzież, które dla nich są „na czasie” zorganizowane zostały we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Zabrzu. Przygotowani psychologowie wiedzieli jak przedstawić najważniejsze zagadnienia, poprowadzić zajęcia i skłonić młodzież do rozmowy na proponowane tematy. Po części angażującej uczniów w rozmowę i rozwiązywanie problemów wraz z psychologami, do każdego z tematów przedstawiane im były książki. Z jednej strony była to literatura poświęcona radzeniu sobie z ich problemami jak właśnie depresja czy samotność, ale z drugiej strony bibliotekarki przedstawiały różne powieści, po które mogą sięgnąć i w których mogą przeczytać o ludziach mierzących się z podobnymi sytuacjami i tam poszukać rozwiązania.

Wszystkie cztery spotkania odbyły się z młodzieżą licealną z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu. Dwa warsztaty, na temat bullyingu oraz samotności, zrealizowano w listopadzie, natomiast na grudniowych spotkaniach rozmawiano o relacjach między ludzkich i depresji.

Warsztaty „Czytając – czytam świat” zostały zrealizowane w ramach projektu „Książką na piątkę, znakomity początek: finał”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.