Książka na 5 po raz 5

To już pewne. 7 października odbędzie się spotkanie dla nauczycieli i bibliotekarzy. To już 5, finałowa i trochę podsumowująca, edycja seminarium w ramach „Książki na piątkę, znakomity początek”. Ruszyły zapisy!

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach Filia w Zabrzu zapraszają nauczycieli-bibliotekarzy i nauczycieli-polonistów pracujących we wszystkich typach szkół oraz bibliotekarzy z wszystkich typów bibliotek do wzięcia udziału w bezpłatnym seminarium, które jest realizowane w ramach projektu „Książka na piątkę, znakomity początek: finał”. Projekt ten jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Promocja czytelnictwa.

Seminarium odbędzie się 7 października 2021 roku w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu (ul. 3 Maja 91a).

Udział w seminarium jest bezpłatny. Koszty dojazdu pozostają po stronie uczestnika. Liczba miejsc na seminarium jest ograniczona, a o zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłaszać należy się drogą elektroniczną, wysyłając na adres mailowy: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl wypełnionego formularza zgłoszeniowego. Po przesłaniu zgłoszeń uczestnicy seminarium otrzymają potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia i zakwalifikowania się na seminarium.

Dodatkowych informacji na temat seminarium udziela zastępca dyrektora MBP w Zabrzu, Paweł Dobrzelecki. (pawel.dobrzelecki@biblioteka.zabrze.pl lub telefonicznie: 609 158 965).

Podczas seminarium wystąpi 5 prelegentów. Poniżej przedstawiamy krótkie biogramy naszych gości:

IWONA CHMIELEWSKA – ceniona na całym świecie ilustratorka i pisarka, twórczyni obsypywanych nagrodami autorskich książek obrazowych „picturebooks”. Laureatka wielu prestiżowych nagród na Biennale Ilustracji w Bratysławie i dwa razy na Targach Książek w Bolonii. Za książkę „Kołysanka dla babci” otrzymała Bologna Ragazzi Award 2020 w kategorii New Horizons. Stworzyła ilustracje do książki „Pierwsze abecadło”, którą otrzymują uczniowie klas pierwszych w ramach programu „Mała książka, Wielki człowiek”.

MARIA DESKUR – wydawca, ekspert upowszechniania czytania. Absolwentka UJ, Sorbony oraz Universite Lumiere w Lyonie. Współzałożycielka wydawnictwa Muchomor, współtwórczyni serii „Basia” i „Czytam sobie”, wieloletnia dyrektor zarządzająca Książek Egmontu, współfundatorka i prezes Fundacji Powszechnego Czytania. Zwyciężczyni konkursu Zwyrtała 2019 na najlepszy pomysł na promocję czytelnictwa, autorka poradnika upowszechniania czytania „Supermoc książek”. Szefowa wydawnictwa Słowne i Kolekcji w Burda Media Polska.

PAWEŁ DOBRZELECKI – bibliotekarz, animator, trener, ukończył IBiIN na Uniwersytecie Śląskim oraz Zarządzanie w kulturze na Uniwersytecie Ekonomicznym. Zawodowo związany z Miejską Biblioteką Publiczną w Zabrzu. Entuzjasta alternatywnych form edukacji i partycypacyjnego modelu instytucji kultury. Koordynator oraz inicjator wielu projektów dotyczących czytelnictwa dzieci i młodzieży, prowadzi szkolenia i warsztaty zarówno dla dzieci jak i rodziców. Ambasador Stowarzyszenia LABiB, Ogólnopolski Bibliotekarz roku 2018, stypendysta MKiDN w dziedzinie upowszechniania kultury.

GRZEGORZ LESZCZYŃSKI – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum, kierownik Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej na Wydziale Polonistyki UW. Opracował wiele antologii literackich, m.in. „Baśnie świata”, „Polskie baśnie i legendy”, „Po schodach wierszy”. Ostatnio wydał m.in. monografię „Wielkie małe książki. Lektury dzieci. I nie tylko” oraz leksykon „Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze”.

ALINA PRZYDATEK – pedagog, właścicielka wydawnictwa Kici Nici, autorka bajek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ilustratorka i rękodzielniczka. Animatorka warsztatów czytelniczych łączących korespondencję sztuk, wspólnie z dziećmi wyrusza w stworzony przez siebie świat, który wzrusza, bawi oraz uczy. Pomaga dzieciom odnaleźć w sobie artystę, rozwijać pasję czytania poprzez działanie oraz motywuje do nauki języków obcych.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan seminarium:

Zapraszamy serdecznie!