Zapylamy do ogrodu

Już wszystko wiemy i zapraszamy na 8 sierpnia! Zlatujmy się wszyscy do Miejskiego Ogrodu Botanicznego. Dzień Pszczół to będzie jedna z tych imprez, na której nie może nikogo zabraknąć!

Głośno jak w ulu będzie na pewno na łące. Tam zaplanowano większość atrakcji na ten dzień, choć zachęcamy do przejścia przez cały ogród, bo będzie się działo w kilku miejscach. Dokładna godzina rozpiska spotkań i warsztatów dostępna jest poniżej.

Pracowity dzień będą mieli znani autorzy książek dla dzieci. Wszystko oczywiście utrzymane będzie w pszczelej tematyce. Zaczniemy od spotkania z ulami Uli. O sekretnym życiu pszczół opowie pszczelarka Urszula Mazurowska. Na pewno dowiemy się nie tylko tego, co pszczoły robią w ukryciu, schowane w pasiekach, ale także jak wygląda ich dzień i dlaczego roje osadzają się w murach, drzewach i czego szukają w centrach miast. To spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00, a w samo południe na łące pojawi się Piotr Socha – bardziej znany jako autor książki „Pszczoły”. Pięknie ilustrowana historia o świecie związanym z tymi owadami stała się hitem wydawniczym nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Została przetłumaczona już na 23 języki. Ojciec Piotra Sochy jako pszczelarz był podporą przy tworzeniu tej książki, a od kogo lepiej czerpać wiedzę jak nie od praktyka. Jak na ilustratora przystało podczas spotkania z autorem będzie można także wykazać się artystycznie. O 13.00 zacznie się spotkanie ze znaną już młodym zabrzańskim czytelnikom Aliną Przydatek. Autorka na spotkania zawsze przyjeżdża ze swoimi własnoręcznie zrobionymi bohaterami, a że będzie opowiadać o „Pszczelim weselu”, to nie zabraknie bardzo przyjaznego i miłego pszczelego roju oraz ich wielu przyjaciół. Spotkania na łące zakończymy lekkim edukacyjnym akcentem. Anna Szczypka, autorka książek do nauki języka angielskiego, wraz ze swoją bohaterką Mają will tell us about bees.

Przez cały dzień będzie można polatać trochę po ogrodzie botanicznym. To za sprawą przeróżnych atrakcji przygotowanych dla wszystkich, którzy tego dnia będą z nami. Warsztaty podzielono na dwa bloki – przedpołudniowy i popołudniowy. Większość z nich jest tak zaplanowana, że można do nich dołączyć w dowolnym momencie i samemu zrobić na przykład domek dla owadów, owady z papieru czy materiału, lapbooka o pszczołach czy świece z pszczelego wosku. Posłuchać będzie można opowieści z kwietnej łąki oraz o roślinach, które są pokarmem dla miododajnych pszczół.

Na ochotników pełnych energii, kreatywności, palących się do prac czekają WARSZTATY:
• 10.00-12.00 rośliny miododajne, co 30 min. spacer z edukatorką Zofią Kardaszewicz-Skotak
• 10.00-13.00 tworzenie lapbooków, których motywem przewodnim będą oczywiście pszczoły
• 10.00-14.00 budowanie domków dla owadów – prowadzenie Ryszard Kosmęda
• 10.00-15.00 hop siup owada zrób – prowadzenie Piotr Grzegorzek
• 13.00-15.00 opowieści z kwietnej łąki – prowadzenie Anna Ośmiałowska
• 13.00-15.00 świeczki na kole – zakręć kołem -> znajdź zagadkę -> zrób świeczkę
• 13.00-16.00 robótki na paluszkach – dzianinowe owady
• 13.30-15:30 legoLEM – budowanie pszczół z użyciem klocków LEGO® WeDo 2.0. prowadzenie Akademia EMT Kids
• Nie tylko miód – zajęcia poprowadzą edukatorzy Agata i Łukasz Nicewiczowie. Początek zajęć o: 10.00, 10.30, 11.00, 12.30, 13.00, 13.30.

Na miejscu coś dla siebie znajdą także miłośnicy miodu, naturalnych kosmetyków oraz rękodzieła. Nie zabraknie również gier i przypinek

Jakby tego wszystkiego było mało, to również na zakończenie czeka nas mocny pszczeli akcent. O 16.00 rozpocznie się koncert Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, na który również serdecznie zapraszamy. Pierwsze nuty na pewno rozpozna każdy, ponieważ swój występ otworzą utworem znanym dużym i małym – „Pszczółką Mają”.

Dzień Pszczół realizowany jest w ramach projektów: „dyLEMaty i poLEMiki” oraz „Książka na piątkę, znakomity początek: finał”, dofinansowanych ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Na bieżąco więcej szczegółów będziemy dodawać na naszym Facebooku oraz zaplanowanym wydarzeniu. Zapraszamy!