Przegląd tygodnia #40

Są tacy autorzy, których nie trzeba przedstawiać. Jednym z nich niewątpliwie jest Marek Krajewski. Do tego dokładamy seminarium dla nauczycieli i bibliotekarzy, a w weekend zakrzywiamy rzeczywistość.

5 października, 17.00

W Hali Sprężarek Łaźni Łańcuszkowej szykuje się nie lada gratka dla miłośników kryminałów.

Marek Krajewski – pisarz, filolog klasyczny, laureat prestiżowych nagród literackich i kulturalnych między innymi: Paszportu „Polityki”, Nagrody Wielkiego Kalibru oraz niemieckiej nagrody im Georga Dehio. Napisał ponad 20 książek, z czego większość trafiła na listy bestsellerów. Nie ma na pewno nikogo, kto czytając powieści kryminalne choć raz nie sięgnął po jego powieści. Jego książki zostały przetłumaczone na prawie 20 języków.

Podczas spotkania odbędzie się promocja najnowszej książki autora, „Miasto szpiegów” , uznawanej za mistrzowską powieść szpiegowską, w której Marek Krajewski odkrywa mniej znane karty z historii służb specjalnych II Rzeczypospolitej.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska: reaktywacja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

7 października, 10.00

To już 5, finałowa i trochę podsumowująca, edycja seminarium w ramach „Książki na piątkę, znakomity początek”.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach Filia w Zabrzu zaprosiły nauczycieli-bibliotekarzy i nauczycieli-polonistów pracujących we wszystkich typach szkół oraz bibliotekarzy z wszystkich typów bibliotek do wzięcia udziału w bezpłatnym seminarium, które jest realizowane w ramach projektu „Książka na piątkę, znakomity początek: finał”. Impreza jest zamknięta, a lista uczestników już zamknięta.

Projekt ten jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Promocja czytelnictwa.

9-10 października, 10.00

Alterhist, czyli coroczny festiwal Historii Alternatywnej odbędzie się w dniach od 9 do 10 października. Sztolnia Królowa Luiza zamieni się w arenę historycznych zmagań. Co by było gdyby… po zwycięskiej bitwie pod Chocimiem w 1621 r. wojska polskie i kozackie ruszyłyby w ślad za wycofującymi się wojskami tureckimi? Czy historia południowej Europy potoczyłaby się inaczej?

Festiwal Historii Alternatywnej to prelekcje i spotkania autorskie z popularnymi pisarzami z nurtu fantastyki, historii i historii alternatywnej. Zaproszeni goście będą snuć alternatywne wersje wydarzeń historycznych.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny, a szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.alterhist.pl.