Przegląd tygodnia #37

Kino włoskie, warsztaty dla rodziców, spotkanie autorskie, a na koniec – gra w karty. Tak w skrócie przedstawia się ten tydzień. Kto ma ochotę spędzić go z nami? Na pewno nie będzie żałował.

15 września, godz. 16.00

W Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu odbędą się już drugie warsztaty w ramach cyklu „Co i jak czytać dziecku”. Tym razem spotkanie poprowadzi Małgorzata Swędrowska, trener i popularyzator literatury dziecięcej oraz twórca koncepcji czytania wrażeniowego. Na warsztaty obowiązują zapisy, a liczba miejsce jest ograniczona.

15 września, godz. 18.30

Środowe popołudnie w kinie? A czemu nie. Tym razem w ramach kolejnego Dyskursu – Klubu filmowo-literackiego zapraszamy do Kina ROMA na „Szczęsliwego Lazzaro”. Reżyserce, Alice Rohrwacher, udało się w jednym filmie zamknąć wszystko to co najlepsze w histroii włoskiego kina. Jeśli dodać do tego jeszcze wspaniałe kostiumy z epoki, świetną grę aktorską i odzwierciedlenie obyczajów, to mamy wrażenie wsiąknięcia całym sobą do włoskiej wioski.

Projekcja odbędzie się w ramach projektu „Bella Italia”.

16 września, godz 17.00

W czwartek zapraszamy do Wypożyczalni Popularnonaukowej przy ul. Wyzwolenia 4 na spotkanie z Maciejem Bartkowem, pisarzem i publicystą, autorem między innymi takich książek jak: „Tajemnica Szybu Południowego”, „Werwolf na Górnym Śląsku”, „Werwolf. Propaganda PRL”, „Strażnicy IV Rzeszy”, „Akta Skarbów” czy„Kryptonim Maksymilian”.

W swoich pracach opiera się przede wszystkim o nieznane wcześniej dokumenty archiwalne. Współpracownik Śląskiej Telewizji Miejskiej, w której prowadzi cykliczny program „Tajemniczy Śląsk”, redaktor naczelny „Rocznika Bytomskiego” – pierwszego po wielu latach magazynu poświęconego historii Bytomia.

Na spotkaniu autor poruszy przede wszystkim wątek Śląska, nawiązując do niektórych jego historii i tajemnic.

18 września, godz. 9.00

Kto gra w skata, koniecznie musi pojawić się w sobotę w Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Biskupicach. O 9.00 startują tam XIII Otwarte Mistrzostwa Zabrza w Skacie. Zawody organizowane są co roku i zagrać może każdy, ponieważ przeznaczone są zarówno dla zawodników Polskiego Związku Skata (IV Grand Prix okręgu zabrzańskiego PZSkat) oraz amatorów niezrzeszonych. Kto natomiast nie czuje się na siłach, zawsze może się podszkolić.