Na problemy – książka

Lekcje w szkole mogą stać się ciekawe i pouczające. Tak się staje, kiedy młodzież można spotkać na nich autorkę książek pisanych dla nich i o nich. I to taką, która przedstawia różne nurtujące ich problemy.

Marta Fox jest autorką kilkudziesięciu powieści, opowiadań i wierszy. Część jej twórczości skierowana jest bezpośrednio do młodzieży. W tych książkach omawia wiele problemów, z którymi borykają się młodzi ludzie. I choć nie jest ich rówieśniczką, to bardzo wnikliwie i trafnie opowiada o bolączkach, z którymi się mierzą. W wielowątkowych historiach można znaleźć podpowiedzi jak poradzić sobie z nadopiekuńczymi rodzicami, kłopotami w szkole i z rówieśnikami czy z czyhającymi nieprzyjemnościami, które zaskakują wyskakując z szafy. To są kwestie, które interesują młodych ludzi, ale nie zawsze wiedzą jak o tym rozmawiać.

Było to widać na spotkaniu w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu. Młodzież, która zazwyczaj nie jest zainteresowana czymś więcej niż własnym smartfonem, na początku tylko grzecznie słuchała. Z czasem jednak włączyła się w rozmowę z autorką, dzieląc się własnymi spostrzeżeniami. Spotkanie spotkaniu nie równe, a wszystko zależy od publiczności, o czym przekonuje sama autorka:

Budujący jest również fakt, że takie spotkania wzbudzają zainteresowanie czytelnicze młodych ludzi i prowadzi ich prosto do biblioteki po książki.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Książka na piątkę, znakomity początek: finał”, dofinansowego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.