„To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami” – 2020

„To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami” to projekt, który przybliża zainteresowania i pasje naszych użytkowników. Jest on kontynuacją „To lubię. Bibliotekarze dzielą się pasjami” realizowanego w MBP w Zabrzu, w ubiegłym roku.

Cykle spotkań podzielone są na 5 głównych bloków tematycznych – sztuka, muzyka, historia, fotografia i zwierzęta. Przedstawione będą na wiele różnych sposób, przez warsztaty, spotkania autorskie, konferencje czy koncerty. Prowadzone będą one jednocześnie przez bibliotekarzy i czytelników, którzy będą dzielić się swoimi pasjami. Zaplanowaliśmy prezentacje szeroko rozumianej sztuki na Śląsku, tajną historię XX wieku, warsztaty fotograficzne, prowadzone przez zawodowych fotografów oraz poetyczne koncerty.

Natomiast do najmłodszych skierowany jest blok poświęcony naszym braciom mniejszym. W ramach tego cyklu odbędą się warsztaty i spotkania autorskie, a ich tematem przewodnim będzie kwestia stosunku człowiek do zwierząt.

Poprzez realizację projektu „To lubię” mamy nadzieję stać się miejsce tętniącym życiem, z przyjazną atmosferą i otwartym na wszystkich, co zaowocuje przyjaźnią z Biblioteką.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Powiązane wpisy

Już nie takie tajne…

Już nie takie tajne…

Koniec roku jest najlepszym okresem do podsumowań i wspomnień tego, co już za nami. Proponujemy podróż w czasie o kilka miesięcy by przypomnieć sobie cykl „Tajna historia XX wieku”.

Zabrze w obiektywie

Zabrze w obiektywie

MBP w Zabrzu zaprasza na wyjątkową wystawę, bo wirtualną. Można na niej zobaczyć efekty pracy kilku warsztatów fotograficznych, przeprowadzonych w ramach jednego z projektów. Miłego oglądania!

Czy przyszłość jest roślinna?

Czy przyszłość jest roślinna?

Na to pytanie w trakcie tegorocznej konferencji „Zwierzę też człowiek” próbowała odpowiedzieć Marta Dymek, kulturoznawczyni, aktywista na rzecz weganizmu oraz autorka książek kulinarnych i bloga Jadlonomia.com.

Na psie słowo

Na psie słowo

Marcin Pałasz, autor książek dla dzieci, było gościem kolejnego jesiennego spotkania, które zaplanowaliśmy dla najmłodszych. Zamiast między bibliotecznymi półkami, wszyscy zasiedli do szkolnych ławek w Kończycach.

Niezwykle ze zwykłej cegły

Niezwykle ze zwykłej cegły

Czerwona cegła od wieków jest wykorzystywana w budownictwie. Zapewnia solidne wykonanie, a odpowiednio wykorzystana, jest wyjątkowo estetyczna. Przekonywał o tym Tomasz Wagner, podczas spotkania „Sztuka w zasięgu ręki”.

Zabiorą głos za tych, którzy nie mogą mówić

Zabiorą głos za tych, którzy nie mogą mówić

O opiece nad zwierzętami i ich ochronie, przede wszystkim prawnej będzie mowa podczas konferencji „Zwierzę też człowiek”. A znana m.in. z telewizji Marta Dymek będzie propagować kuchnię wegańską.

Zachować nie tylko w pamięci…

Zachować nie tylko w pamięci…

Kościoły, wyjątkowe, bo zabytkowe i drewniane były tematem kolejnego spotkania w ramach cyklu „Sztuka w zasięgu ręki”. Szczegółową historię w Filii nr 9 w Kończycach przedstawił Jacek Kubik.

O sztuce zawsze miło posłuchać

O sztuce zawsze miło posłuchać

MBP w Zabrzu rozpoczęło cykl spotkań „Sztuka w zasięgu ręki”. Połączenie roli funkcjonalności i wyglądu były tematem pierwszej prelekcji, wygłoszonej przez historyk sztuki, dr hab. Irmę Kozinę.

Duet (nie)doskonały

Duet (nie)doskonały

Tych dwóch mężczyzn na scenie, to wręcz mieszanka wybuchowa. Marcin Świetlicki i Mariusz Czubaj wystąpili wspólnie w czwartkowe popołudnie na scenie w Oficynie, prezentując literaturę i muzykę jako nadspodziewane uzupełnienie.

Przegląd tygodnia

Przegląd tygodnia

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu to nie tylko wypożyczalnia książek. Koncert, film, a może lekcja sztuki? Kumulacja wydarzeń w tym tygodniu spowodowała, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przekonajcie się sami…

Książki zamiast broni

Książki zamiast broni

Spotkanie z Navalem okazało się strzałem… w dziesiątkę. Wspomnienia byłego zawodowego żołnierza, który służył w jednostce GROM, wywarły wrażenie na uczestnikach, a sam autor nie poddał się pod ostrzałem pytań.

Co jest prawdą, a co nie

Co jest prawdą, a co nie

Za nami trzecie spotkanie w ramach cyklu „Tajna Historia XX wieku”. Doświadczeniami z podróży do Czarnobyla podzielił się Dominik Wójcik, a przekazana przez niego wiedza, pozwoliła oddzielić rzeczywistość od fikcji. 

Przeżycia jednych, to wiedza dla drugich

Przeżycia jednych, to wiedza dla drugich

Dwa ostatnie czwartki w sierpniu warto zarezerwować dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu. Na zakończenie wakacji szykuje się spotkanie z dziennikarzem i żołnierzem.

W pszczelim świecie

W pszczelim świecie

Dzień Pszczół jak miód, który produkują te pożyteczne bzyczące owady, przyciągnął do Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu, miłośników przyrody i literatury. Zajmujące zajęcia znaleźli dla siebie zarówno najmłodsi, jak i ci ciut starsi.

Prawda o RIESE?

Prawda o RIESE?

W czwartkowe popołudnie w Parku Techniki Wojskowej uczestnicy spotkania z Grzegorzem Borensztajnem poznali fakty, które udało się już zgromadzić o kompleksie Riese oraz tajemnice, które Góry Sowie jeszcze skrywają.

Pytania bez odpowiedzi

Pytania bez odpowiedzi

Góry Sowie to jedno z ciekawszych miejsc w Polsce owianych tajemnicą. Sekrety, które skrywają będzie próbował odkryć pasjonat, Grzegorz Borensztajn. Oczywiście tematem przewodnim będą: projekt Riese i legenda Złotego Pociągu.

Erotyka przekładana liryką

Erotyka przekładana liryką

Za nami wyjątkowe połączenie poezji i muzyki w nastrojowym klimacie. Letnie wieczory niewątpliwie pozytywnie wpływają na odbiór artystyczny, zwłaszcza tekstów przepełnionych miłością.

Gdzie poniesie wzrok

Gdzie poniesie wzrok

Nieznane miejsca były tematem pierwszego spotkania w ramach cyklu „Tajna historia XX wieku”, które odbyło się 16 lipca 2020 r. Jacek Drożdż, czytelnik i pasjonat, odkrył zapomniane pałace, kościoły, cmentarze oraz obiekty militarne.

Tam gdzie mieszka pasja

Tam gdzie mieszka pasja

W deszczową sobotę, 11 lipca, grupa fotografów uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych w ramach projektu „To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami”. Tym razem udaliśmy się do Zakładu Budowy, Renowacji Organów w Zabrzu-Mikulczycach.

Gotowi na spotkania

Gotowi na spotkania

Już w lipcu w MBP w Zabrzu ruszają pierwsze spotkania, organizowane w ramach tegorocznych projektów. Zaczynamy od „To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami”. Szczegółowe informacje dostępne są poniżej. Serdecznie zapraszamy!