W pszczelim świecie

Dzień Pszczół jak miód, który produkują te pożyteczne bzyczące owady, przyciągnął do Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu, miłośników przyrody i literatury. Zajmujące zajęcia znaleźli dla siebie zarówno najmłodsi, jak i ci ciut starsi.

Dzień Pszczół po raz pierwszy zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Miejskim Ogrodem Botanicznym w Zabrzu. Dzień rozpoczął się od tworzenia lapbooków, w których dzieciaki w atrakcyjny graficznie i kolorowy sposób umieszczały najciekawsze wiadomości o pszczołach. Przeprowadzono również barwne warsztaty dla dzieci, na podstawie książki „Kolory”.

Na stoisku obok można było przygotować pamiątkową przypinkę nawiązującą do Dnia Pszczół, miodu, książek i ogrodu botanicznego. Młodsze dzieciaki korzystały z pomocy Bibliotekarzy, natomiast starsi, sami chętnie obsługiwali maszynę, dzięki czemu odchodzili z przypinką zrobioną własnymi siłami, co cieszyło jeszcze bardziej.

Więcej informacji o samych pszczołach i miodzie, miał do przekazania ten, który zna się na tym najlepiej – czyli sam pszczelarz. Na łące, w otoczeniu kwiatów, barci i ula, zdradzał tajniki swojej pracy oraz ciekawostki dotyczące hodowli pszczół, zbierania miodu oraz obchodzenia się z ulami.

Własnoręcznie można było również przygotować domki dla owadów. W ruch poszły wiertarki, którymi w kawałkach drewna wywiercono odpowiedni otwory, następnie wszystko odpowiednio ozdobiono gałązkami, korą i innymi elementami przyjaznymi dla najmniejszych stworzonek. Warsztaty te cieszyły się popularnością zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

Gromadnie zlecieli się również wszyscy na łąkę, a kwiatami przyciągającymi ich jak pszczoły były w tym wypadku dwie panie – autorka książek dla dzieci, Renata Piątkowska i lektorka Malwina Kożurno. Słuchacze grzecznie siedzieli na kocykach na trawie i zapartym tchem, zwłaszcza ci najmłodsi, słuchali historii o pszczółce Poli, którą w fenomenalny sposób przedstawiła pani Malwina.

Zainteresowani tym samym co same pszczółki, a mianowicie roślinami, wybrali się również na spacer po ogrodzie, a przewodnicy opowiadali o roślinach, zaspakajając ciekawość nawet tych najbardziej wymagających.

Relacja z wydarzenia dostępna jest na kanale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu na YouTube.

Dzień Pszczół zrealizowano w ramach projektów: „To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami”, „Książka na piątkę” oraz „Vive la France”, dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 8 sierpnia 2020 r. Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu odwiedziło ponad 500 osób.

Zdjęcia: Sewer Kruczkowski oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu.