Piesiolandia, czyli wszystko co dzieci powinny wiedzieć o psach

W nawiązaniu Międzynarodowego Miesiąca Dobroci dla Zwierząt oraz do Dnia Kundelka Filia nr 15 w Helence zorganizowała Piesiolandię, podczas której było miejsce na naukę i zabawę, a tematem przewodnim oczywiście byli czworonożni przyjaciele.

W sumie odbyły się aż dwa spotkania, 21 i 23 października. Brali w nich udział uczniowie z I i III klasy Szkoły Podstawowej nr 33 w Zabrzu. Uczestniczyło w nich ponad 40 dzieci. Głównym zamierzeniem takiej lekcji było uwrażliwienie młodych ludzi na to, co dzieje się ze zwierzętami oraz jak ich obecne i przyszłe, już dorosłe decyzje, mogą wpływać na poprawę losu czworonogów.

Wytłumaczeniu niektórych działań posłużyły oczywiście książki. Serie „Zaopiekuj się mną” oraz „Na pomoc zwierzakom”pozwoliły zobrazować najmłodszym w jaki sposób mogą oni wyrazić sprzeciw wobec złego traktowania i krzywdzenia zwierząt.

Dzieci poznały prawdziwych futrzanych bohaterów, takich Dżok czy Baltic oraz przekonały się na podstawie serii „Psy na medal”, do jakich zadań specjalnych przydają się psiaki i jak sprawdzają się w roli terapeutów, policjantów, asystentów czy ratowników.

Spotkanie z najmłodszymi było również okazją do przybliżenia pochodzenia psów i procesu ich udomowienia oraz przekazania podstawowych elementów związanych z opieką nad tymi zwierzętami, trzymania ich w domu oraz obowiązkami i przyjemnościami płynących z obecności czworonożnych domowników.

„Piesolandię” zakończyła dobra zabawa, którą zapewniły liczne gry i zabawy, tak bardzo lubiane przez dzieci. Układano puzzle przedstawiające różne psie rasy, z których następnie przygotowano wystawę, a także przeprowadzono quiz z wiedzy o Reksiach i Burkach. Stworzono również razem z dziećmi kodeksu właściwego zachowania się wobec nieznanych zwierząt

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.