O sztuce zawsze miło posłuchać

MBP w Zabrzu rozpoczęło cykl spotkań „Sztuka w zasięgu ręki”. Połączenie roli funkcjonalności i wyglądu były tematem pierwszej prelekcji, wygłoszonej przez historyk sztuki, dr hab. Irmę Kozinę.

Dizajn nierozerwalnie połączony jest z projektowaniem i prezentacją. Nie można bowiem stworzyć ładnego przedmiotu, którego nie będzie dało się użyć, ani zbudować czegoś, co będzie działać, ale w żaden sposób nie będzie cieszyć oka. Takie podejście znane było już w pierwszych dużych zakładach przemysłowych, ale nie tylko. Śląsk, nazwany „dzielnicą czarnych diamentów”, był wręcz kopalnią pomysłów i możliwości. Historyczna odlewnia żeliwa w Gliwicach, była źródłem przedmiotów nie tylko ozdobnych, ale i użytkowych, które oprócz tego, że miały być użytkowe, to już miały za zadanie także się prezentować.

Mówiąc o projektowaniu, nie można nie wspomnieć o dizajnie przemysłowym, który odegrał ważną rolę na Górnym Śląsku. Pierwsze praktyki dotarły za sprawą austriackim zakładów meblowych, by później spełniać ważną rolę w każdym segmencie. Wzornictwo jest bowiem bardzo ważnym elementem, o którym pamięta się podczas tworzenia różnych przedmiotów, od takich codziennego użytku, jak radio czy zastawa stołowa, a kończąc na długopisach czy nawet czymś tak lotnym jak szybowiec.

Wszystkie te przypadki bardzo dokładnie opisuje w swojej książce Irma Kozina, „Ikony dizajnu w województwie śląskim”. Publikacja jest również wynikiem działań Urzędu Marszałkowskiego i zrealizowanego projektu Design Silesia.

Przybliżenie tematu przedmiotów związanych ze Śląskiem historycznie i użytkowo, było pierwszym spotkaniem z cyklu „Sztuka w zasięgu ręki”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie w Filii Miłej, Filii nr 9 w Zabrzu-Kończycach zostało poprowadzone prof. Mariana Osislo. Następne zaplanowane jest na 25 września, również na godz. 18.00. W tym samym miejscu, czyli w Filii nr 9 przy ul. Ignacego Paderewskiego 35, Jacek Kubik będzie opowiadać o drewnianych kościołach na Śląsku. Bezpłatne zaproszenia można odebrać w filii.