Zabiorą głos za tych, którzy nie mogą mówić

O opiece nad zwierzętami i ich ochronie, przede wszystkim prawnej będzie mowa podczas konferencji „Zwierzę też człowiek”. A znana m.in. z telewizji Marta Dymek będzie propagować kuchnię wegańską.

Na konferencję „Zwierzę też człowiek” zapraszamy 15 października 2020 r. na godz. 17.00 do Łaźni Łańcuszkowej przy ul. Wolności 408. Wstęp jest wolny.

Blok konferencji będzie składał się z trzech interesujących wykładów, przedstawionych przez osoby mocno angażujące się w działania, którym los zwierząt nie jest obojętny. Najpierw prawniczka i członkini Koła Naukowego Praw Zwierząt Uniwersytetu Śląskiego ze swojego punktu widzenia opowie co prawnicy już wiedzą o opiece nad zwierzętami, a czego jeszcze powinni się dowiedzieć. Następnie Karolina Kuszlewicz, blogerka i jednocześnie rzecznik ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym, przybliży uczestnikom prawne spojrzenie na zwierzę, zastanawiając się jak prawnie powinny być traktowane zwierzęta, także te, który bardzo często w domach uważane są za nieodłącznych członków rodziny. Na koniec konferencji w obronie zwierząt wypowie się Marta Dymek, która skupi się na niejedzeniu mięsa. Znana blogerka prowadząca na co dzień Jadłonomię.com znana jest z propagowania weganizmu i dań bezmięsnych.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan konferencji:

17.00 Otwarcie konferencji

17.10 „Co prawnicy wiedzą i powinni wiedzieć o zwierzętach?” – Marlena Drapalska-Grochowicz

doktorantka na wydziale Prawa i Administracji UŚ ze specjalizacją w teorii i filozofii prawa. W ramach rozprawy doktorskiej analizuje koncept bliskości w prawie czyli jak są normowane i interpretowane bliskie relacje międzyludzkie, ale również międzygatunkowe. Jej zainteresowania naukowe obejmują m.in. psychologię prawa, nurt Law&Emotions, filozofię a także bioetykę. Opiekun pomocniczy Koła Naukowego Praw Zwierząt UŚ, a podczas studiów Koordynator Sekcji Praw Zwierząt przy Studenckiej Poradni Prawnej.

17.40 „Jeśli zwierzę nie jest rzeczą, w takim razie kim jest na gruncie obowiązującego prawa” – Karolina Kuszlewicz

adwokatka, edukatorka i publicystka. Prowadzi Kancelarię Adwokacką, specjalizującą się w prawnej ochronie zwierząt i przyrody. Od czerwca 2018 roku pełni funkcję Rzeczniczki ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym. Autorka bloga www.wimieniuzwierzat.com, pisze dla portalu prawo.pl i Krytyki Politycznej. W 2019 r. ukazała się jej książka „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik”, Aktualnie pracuje nad specjalistycznym komentarzem do ustawy o ochronie zwierząt. Należy do Komisji Legislacyjnej i Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

18.20 „Czy przyszłość jest roślinna, czyli co daje nam ograniczanie mięsa” – Marta Dymek

blogerka, kucharka, kulturoznawczyni, aktywistka na rzecz weganizmu autorka kulinarnego bloga Jadłonomia.com  i książki pod tym samym tytułem. Jej książki doczekały się ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy w Polsce, a niedawno ukazały się także za granicą. Prowadzi swój program kulinarny „Zielona Rewolucja” na antenie Kuchni+ oraz współpracuje z prasą. Na co dzień angażuje się we wszystkie działania, które mogą pomóc upowszechnić wegetarianizm i weganizm.

19.00 Dyskusja

 

Konferencja realizowana jest w ramach projektu „To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami”. Projekt ten jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Ze względu na panujący stan epidemii, na wszystkich imprezach obowiązuje ograniczona liczba uczestników, a każdy zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia oraz noszenia maseczki przez cały czas spotkania. Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie internetowej biblioteki.