Pytania bez odpowiedzi

Góry Sowie to jedno z ciekawszych miejsc w Polsce owianych tajemnicą. Sekrety, które skrywają będzie próbował odkryć pasjonat, Grzegorz Borensztajn. Oczywiście tematem przewodnim będą: projekt Riese i legenda Złotego Pociągu.

Spotkanie z Grzegorzem Borensztajnem będzie drugim zrealizowanym z cyklu Tajna Historia XX wieku, który jest częścią projektu „To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Czwartkowa wizyta tego historyka w Zabrzu będzie okazją by usłyszeć różne teorie i domysły dotyczące m.in. projektu Riese.

Tytułem wstępu dodamy tylko, że Riese, z niemieckiego oznacza olbrzym. To pokazuje skalę tego projektu, realizowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Prace nad stworzeniem podziemnego kompleksu rozpoczęły się jesienią 1943 r. i trwały do zakończenia wojny. I już tu pojawia się pierwsza nierozwiązana tajemnica, ponieważ nie do końca wiadomo, czemu miał on służyć. O domysłach na pewno powie zaproszony gość, ale zdradzimy rąbka tajemnicy, pisząc, że pośród pomysłów pojawia się na przykład Kwatera Główna Wodza III Rzeszy lub podziemne miasto. To miejsce w zachodniej części Gór Sowich jest bardzo chętnie odwiedzane przez historyków oraz  eksploratorów, ponieważ nadal trwają poszukiwania odpowiedzi i pełnej dokumentacji, która mogłaby określić, co tak naprawdę tam powstawało.

Drugą, równie ważną, tajemnicą skrywaną w tym rejonie Dolnego Śląska jest oczywiście historia Złotego Pociągu, którą zajmują się historycy, pasjonaci oraz poszukiwacze skarbów, bo według legendy miał on przewozić złoto i dzieła sztuki.

Zapowiada się zatem, że spotkanie z Grzegorzem Borensztajnem może być bardzo ciekawą lekcją historii, a przy okazji może uda się znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania, co działo się w tym miejscu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00, w czwartek 30 lipca 2020 r. Tradycyjnie już odbędzie się ono w Parku Techniki Wojskowej, które zdecydowanie podbije klimat spotkania.

Zainteresowanych tym tematem zapraszamy również do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu. W ofercie znajduje się m.in. powieść „Riese: tam gdzie śmierć ma sowie oczy” oraz książka z gatunku literatury faktu „Tropem tajemnic Riese”.