Przegląd tygodnia

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu to nie tylko wypożyczalnia książek. Koncert, film, a może lekcja sztuki? Kumulacja wydarzeń w tym tygodniu spowodowała, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przekonajcie się sami…

Zaczynamy od dobrego francuskiego kina. W środę zapraszamy do Kina Roma w Zabrzu na specjalny pokaz filmu „Nędznicy”, w ramach projektu „Vive la France”. Akcja tego dramatu kryminalnego, który miał swoją premierę w 2019 r., toczy się na przedmieściach Paryża. Film został nominowany do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, a także zdobył cztery Cezary, w tym za najlepszy film roku. Do filmu wprowadzi nas Grażyna Świderek, z Filii nr 20. Wspólne spotkanie w kinie odbędzie się w ramach Klubu Literacko-Filmowego Dyskurs, który po przerwie wywołanej pandemią wraca do Biblioteki. Z kartą biblioteczną cena biletu to tylko 10 zł.

Dzień później zostajemy nadal w kulturalnym nastroju, ale zmieniamy obraz na dźwięk. Na spektakl muzyczno-literacki zapraszamy w imieniu Marcina Świetlickiego i Mariusza Czubaja. Pierwszy z nich znany jest z napisanych przez siebie kryminałów oraz wierszy. Kto chętny to poczytania, to lista dostępnych publikacja w MBP Zabrze znajduję się tutaj. Występuje również w zespole Świetliki.

Natomiast Mariusz Czubaj piszę. Jego kryminały również można znaleźć w MBP w Zabrzu, zarówno w formie tradycyjnej –pisanej, jak i audiobooków. Pełna lista dostępna jest tutaj. Gra również na saksofonie altowym z zespołem muzycznym Zgniłość oraz Kornet Olemana.

Ten wyjątkowy duet spotka się 10 września o 18.00 w jedynym w swoim rodzaju Pubie Oficyna. Pisarze zagrają oraz opowiedzą o swoich najnowszych książkach, a także o muzyce w literaturze oraz literaturze w muzyce. Może się też zdarzyć, że opowiedzą zupełnie o czymś innym. Wstęp jest wolny.

Tydzień zamkniemy sztuką przez duże „S”. W ramach projektu „To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami”, dofinansowanego przez MKiD, w Filii nr 9, przy ul. Paderewskiego 35, rozpoczyna się seria spotkań pod wspólnym tytułem „Sztuka w zasięgu ręki”.

Pierwsze z nich poprowadzi dr hab. Irma Kozina. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu historii sztuki i designu oraz autorka wielu książek, opowiadać będzie o najbardziej charakterystycznych obiektach i miejscach w naszym regionie. W ten sposób przybliży ikony śląskiego designu.  

A już teraz zapraszamy również na dwa kolejne spotkania w tym cyklu: „Drewniane kościoły na Śląsku” (25 września 2020 r.) oraz „Od cegły do cegły – osiedla śląskie” (9 października 2020 r.). Wszystko spotkania poprowadzi prof. Marian Oslislo. Ilość miejsc na spotkania jest ograniczona, a bezpłatne zaproszenia można odebrać w Filii nr 9.