Przeżycia jednych, to wiedza dla drugich

Dwa ostatnie czwartki w sierpniu warto zarezerwować dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu. Na zakończenie wakacji szykuje się spotkanie z dziennikarzem i żołnierzem.

W ramach cyklu „Tajna historia XX wieku” odbyły się już w Parku Techniki Wojskowej dwa spotkania – z Jackiem Drożdżem i Grzegorzem Borensztajnem.  Natomiast kolejni zaproszeni goście w sierpniu przybliżą historię katastrofy w Czarnobylu oraz losy żołnierzy na misjach.

Pierwszym tematem zajmie się Dominik Wójcik, z zawodu dziennikarz, z pasji – podróżnik. 20 sierpnia o godz. 18.00 podzieli się z uczestnikami swoimi doświadczeniami, które zebrał podczas licznych wyjazdów w rejon miast Prypeć oraz Czarnobyl. Spróbuje oddzielić rzeczywistość od fikcji, która narosła wokół strefy zamkniętej, stworzona między innymi przez różne książki czy film. Zainteresowanych tematem odsyłamy do książek na ten temat, które można wypożyczyć w MBP w Zabrzu. Lista dostępna jest tutaj.

 

Ostatnie spotkanie na pewno zapadnie w pamięć tym, którzy 27 sierpnia o godz.17.00 zdecydują się odwiedzić Park Techniki Wojskowej. Swoimi przeżyciami podzieli się Paweł Mateńczuk, znany jako Naval. Przez 14 lat był zawodowym żołnierzem GROMu. W trakcie swojej służby odbywał misje między innymi w Iraku. Po powrocie do cywila, swoje wspomnienia zaczął przelewać na papier. Jego książki można znaleźć w MBP w Zabrzu. Tutaj dostępna jest pełna lista.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.