Obecność słowa w Zabrzu – 2022

„Obecność słowa w Zabrzu” to cyklu imprez, nawiązujących do jubileuszu naszego miasta, który w tym roku obchodzi setną rocznicę nadania praw miejskich.

Aby dotrzeć szczególnie do młodego czytelnika, treści będziemy prezentować i promować bogaty zasób lokalnej literatury, ze szczególnym uwzględnieniem podań i baśni, co w konsekwencji ma zachęcić dzieci i młodzież do poznania lokalnej i regionalnej historii, która jest jednym z ważnych elementów budowania tożsamości oraz poczucia przynależności do wspólnoty lokalnej.

Realizacja projektu będzie się odbywała przy użyciu różnorodnych form promocji czytelnictwa – zarówno tradycyjnych (spotkania autorskie, warsztaty literackie), jak i mniej konwencjonalnych (wycieczki edukacyjne, turniej gier, warsztaty plastyczne). W każdą z nich będą wplecione elementy edukacji regionalnej.

W ramach projektu będą także spotkanie autorskie dla dorosłych czytelników oraz nietypowe propozycje związane z literaturą. Jedną z propozycji będzie bowiem literacki plener „POEZJA – PROZA – HISTORIA” ze współczesnymi pisarzami i poetami, a przeprowadzony będzie, w nietypowym miejscu, bo w Ogrodzie Botaniczny.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Kolejna zabrzańska baśn

Zabrzańska baśń stworzona przez dwoje zabrzan. Tak jednym zdaniem można podsumować książki, które wspólnie piszą: Anna i Krzysztofa Zentlik oraz Teresa Ogonowska.

Teatr zamiast książki

Nasze bibliotekarki odwiedzały zabrzańskie przedszkola z bardzo ciekawym przedmiotem, pokazującym jak dobrze bawić się z historią. Czytały dzieciom bajki, korzystając z teatrzyku kamishibai.

Skat na urodziny

Prawie 100 zawodników zmierzyło się w turnieju w skata. Były wysokie wygrane, nietrafione licytacje, szczyty i niezabrane lewe, czyli dużo emocji i świetnej zabawy. To dopiero był mistrzostwa!

Przegląd tygodnia #38

Poza książkami do czytania, Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu proponuje w tym tygodniu inne rozrywki. Będzie trochę rywalizacji, ale nie zabraknie także spotkania autorskiego. Zapraszamy!

Spotkanie przy książkach

Filia nr 9 w Zabrzu-Kończycach gościła kolejnego autora. 31 sierpnia 2022 r. odbyło się tam spotkanie z Anną Wojtkowską-Witalą, pisarką związana z naszym regionem.

Pszczela niedziela

Wielki Dzień Pszczół w kalendarzu może oznaczać tylko jedno – spędziliśmy go wspólnie w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. Zobaczcie jak przebiegła tegoroczna edycja!

Pszczeli ogród

Po raz kolejny zapraszamy do Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu na Wielki Dzień Pszczół. Widzimy się 7 sierpnia. Czekają spotkania, warsztaty i wiele innych atrakcji. Nie może Was zabraknąć!

O Celanie w Botaniku

Podczas Festiwalu Kwiatów, który odbywał się Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu, mieliśmy okazję spotkać się z autorką biografii o Paulu Celanie – Anną Arno.

Przegląd tygodnia #25

Poezją i opowieściami o niej będzie wypełniony koniec tygodnia. Zapraszamy na Festiwal Kwiatów, w trakcie którego aż przez dwa dni będzie można pośród zapachów kwiatów zatopić się w słowach.

To nie koniec

Justyna Mazur-Kudelska w Kinie Roma – jeszcze nie na dużym ekranie, ale zdecydowanie była gwiazdą czwartkowego spotkania, na którym pojawili się jej fani, zarówno ci czytający, jak i słuchający.

Było wszystko!

Spotkanie z ulubionymi autorami, mnóstwo atrakcji i gier oraz spotkanie z Reksiem oraz pamiątkowe przypinki. Tak w skrócie upłynęła tegoroczna edycja „Pociągu do książek”.

Przegląd tygodnia #20

Gościem zabrzańskiej Biblioteki będzie osoba, która pisze oraz nagrywa, także każdy znajdzie coś dla siebie. Można poczytać lub posłuchać, ale na początek warto się spotkać.

Przegląd tygodnia #19

Na przystawkę spotkanie autorskie, danie główne – autorzy dziecięcy, a na deser świetna zabawa. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu. Zapraszamy!

Jak to się zaczęło?

Dzieci z dwóch wybranych zabrzańskich przedszkoli spacerowały po centrum Zabrza w towarzystwie historyka. W ten sposób poznały historię o tym, jak powstało miasto, w którym żyją.

Więcej niż pisanie

Gościem naszej Biblioteki była zabrzańska autorka, Daria Rajda. Czwartkowe spotkanie w Filii nr 9 w Kończycach było okazją do poznania jej najnowszej książki „Chcę Ci zaufać” oraz samej pisarki.

Kolejna sprawa rozwiązana

Ostatnia książka Adama Regiewicza, to następna zbrodnia, którą rozwiązują zabrzańscy policjanci. Historia była okazją do spotkania i porozmawiania o pisaniu, literaturze, powieściach i ich przyszłości.

Przegląd tygodnia #17

Spotkania autorskie i to aż… 3 różne. Będzie kryminał, historia i literatura kobieca. Z taką propozycją przychodzimy do Was w tym tygodniu. Zapamiętajcie te dwie daty: 27 i 28 kwietnia. Zapraszamy!

Wspomnienia ożywiają historię

Historia jest po to, by o niej pamiętać. Niekiedy drastyczna, ale zawsze warta poznania. Dlatego warto organizować takie spotkania, jak to z ks. Piotrem Góreckim.

Wieczór z Emily

Za nami poetycki wieczór z Emily Dickinson w tle. Było lirycznie i muzycznie. Salę wypełniły czytane na głos wiersze i nastrojowe piosenki, prezentowane przez zabrzańskie artystki.