Kolejna zabrzańska baśn

Zabrzańska baśń stworzona przez dwoje zabrzan. Tak jednym zdaniem można podsumować książki, które wspólnie piszą: Anna i Krzysztofa Zentlik oraz Teresa Ogonowska.

„Niy je to bojka dl? bajtli, co s?m c?łkiym mali
Niy chcymy przec?, co by sie nom wylynkali.
Niy je to tyż bojka ô skrzotach i szmaterl?kach,
Co durś sie chowi?m kajś po leśnych krz?kach.
Niy je to bojka ô szkarbniku, strzidze eli utopcu,
Ino ô dziouszce i małym chopcu.
Je to bojka ô miejscach prowdziwych,
Magicznych, piyknistych i do dzisioj urodziwych”.

Tak rozpoczynała się pierwsza historia napisana wspólnie przez ojca i córkę. „Ana i Walter. Historia niemożliwa” to opowieść o okrutnym Henryku, szlachetnym młynarzu oraz małomównym rodzeństwu. Tym razem wydali drugą książkę – „Mała bitwa wielkie zwycięstwo, czyli ostatni oddech Peruna”, w której przenoszą nas do roku 1430, do Mikulczyc. Poznajemy w niej Henryka Strasznego z Moraw oraz Macieja, jego córkę Teresę oraz pięknego konia o imieniu Grzywacz.

Stworzona przez tych dwoje zabrzan baśń inspirowana jest lokalnymi legendami i podaniami śląskimi. Ta książka jest wyjątkowa jeszcze z innego powodu. Przy jej pisaniu uczestniczyła również Teresa Ogonowska, która pomagała przełożyć ją na śląską gwarę.

Książkę można wypożyczyć w Filii nr 11 oraz w Wypożyczalni Centralnej.

Spotkanie autorskie, które towarzyszyło premierze książki, odbyło się w 22 września 2022 r. w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Zabrzu-Mikulczycach. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej rozmowy z jej twórcami:

Spotkanie z Anną i Krzysztofem Zentlik oraz Teresą Ogonowską zostało zorganizowane w ramach projektu „Obecność słowa w Zabrzu”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.