Teatr zamiast książki

Nasze bibliotekarki odwiedzały zabrzańskie przedszkola z bardzo ciekawym przedmiotem, pokazującym jak dobrze bawić się z historią. Czytały dzieciom bajki, korzystając z teatrzyku kamishibai.

Teatrzyk kamishibai to połączenie interesujących obrazków z tekstem. W odróżnieniu od czytania dzieciom na głos pozwala on się słuchaczom przez cały czas skupić na ilustracji, a tekst czytany jest tylko uzupełnieniem. Forma ta sprawdza się bardzo przy młodym czytelniku, który przez cały czas widzi interesujący go obrazek

Odwiedziny w zabrzańskich przedszkolach z tym teatrzykiem to dla naszych bibliotekarzy to żadna nowość. Tym razem jednak postanowiliśmy przybliżyć jedną z zabrzańskich legend, którą mamy właśnie w zbiorach. Starszaki poznali ją w oryginale, natomiast dla młodszych tekst został skrócony, przez co stał się przyjaźniejszy dla dzieciaków, które szybko traciły zainteresowanie.

12 wizyt w różnych przedszkolach, w których spotykaliśmy się z kilkoma grupami, pozwoliło poznać najmłodszym historię o księżniczce zamurowanej żywcem, jedną z zabrzańskich legend.

Spotkania zostały  zrealizowane w ramach projektu „Obecność słowa w Zabrzu”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.