Przegląd tygodnia #25

Poezją i opowieściami o niej będzie wypełniony koniec tygodnia. Zapraszamy na Festiwal Kwiatów, w trakcie którego aż przez dwa dni będzie można pośród zapachów kwiatów zatopić się w słowach.

Pierwszego dnia, w pięknych okolicznościach przyrody, w Miejskim Ogrodzie Botanicznym, na Wyspie Poetów, zaplanowano spotkanie trojga poetów. Pierwszą z nich będzie Anna Arno, drugą Dorota Szatters, a trzecim – wspomnienie o Paulu Celanie. Panie będą rozmawiać o biografii tego znakomitego poety XX wieku. Zapraszamy 25 czerwca 2022 r. na godz. 17.00.

Biografia powstałą na podstawie listów, listów miłosnych, dramatycznych i pełnych rozpaczy, które Celan wymieniał z przyjaciółką, Ilaną Shmueli, a sam tytuł dotyczy kasztanów, które ocieniały uliczkę, przy której mieszkał. „Dopiero tam, za kasztanami jest świat” – tak o tym miejscu mówił sam autor.

Rozmowa z Anną Arno będzie bardzo dobrą okazją do tego, by bliżej poznać twórczość Celana, a także losy, które ją kształtowały. Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Obecność słowa w Zabrzu”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Natomiast w niedzielę, spotkanie z poezją Borysa Humaniuka. O godzinie 15.00 rozpoczynamy również na Wyspie Poetów. Wybrane wiersze prezentowane będą zarówno w języku polskim, jak i w ukraińskim.

Szczegółowy program Festiwalu Kwiatów znajdziecie poniżej: