Kryminalne zagadki Śląska – reaktywacja – 2021

Kryminalne zagadki Śląska – reaktywacja to powrót do projektu, którego dwie edycje (2018 i 2019) wzbudziły ogromne zainteresowanie i okazały się dużym sukcesem, trafiając w potrzeby czytelnicze zabrzan. Na tegoroczny program złożą się imprezy mające zarówno tradycyjną formę promocji czytelnictwa – spotkania autorskie czy warsztaty, jak i nowatorską, w tym przypadku stand up oraz warsztaty pisarskie.

Projekt skierowany jest zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży. W planach jest zrealizowanie między innymi warsztatów literacko-fotograficznych – „Miasto w kryminale”, spotkań autorskim, zajęć dla młodzieży, wprowadzających ich w świat zagadek i łamigłówek w oparciu o serię książek dla dzieci „Biuro Detekywiczne Lasseo i Mai. W ramach projektu planowane jest także seminarium „Lokalność w kryminale”, skupiający się na trendzie pisania o swoim mieście, także w powieści kryminalnej.

Nowością tegorocznej edycji będzie niewątpliwie kryminalny stand-up, który specjalnie dla naszej biblioteki przygotuje Jakub Ćwiek.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Powiązane wpisy

Śmiech na sali

Śmiech na sali

Staramy się, żeby nasza oferta była bardzo zróżnicowana, stąd w planowanych wydarzeniach dla naszych czytelników są nie tylko spotkania z autorami książek. Tym razem wieczór zapełnił stand-up.

Przegląd tygodnia #42

Przegląd tygodnia #42

Dopiero co rozpoczynaliśmy spotkania w ramach „Kryminalnych Zagadek Śląska: reaktywacja”, a tu już zbliżamy się do finiszu. Na zakończenie mocne tupnięcie – stand up, którego szybko nie zapomnicie.

Pisarski talent w Kuźni

Pisarski talent w Kuźni

Kuźnia na terenie Sztolni Królowa Luiza wypełniła się słuchaczami. Nie było kucia metalu, ale obecność Marka Krajewskiego, autora książek kryminalnych, spowodowała, że atmosfera była gorąca.

Przegląd tygodnia #40

Przegląd tygodnia #40

Są tacy autorzy, których nie trzeba przedstawiać. Jednym z nich niewątpliwie jest Marek Krajewski. Do tego dokładamy seminarium dla nauczycieli i bibliotekarzy, a w weekend zakrzywiamy rzeczywistość.

Miasto w roli głównej

Miasto w roli głównej

Podczas seminarium autorzy kryminałów rozmawiali o tym jak ważną rolę w książkach pełni miejsce wydarzeń i jak dużą uwagę trzeba im poświęcić i dlaczego tak się dzieje.

Pisarz i szpieg

Pisarz i szpieg

5 października szykuje się nie lada gratka dla miłośników kryminałów. Tego dnia nie może nikogo zabraknąć na spotkaniu w Łaźni Łańcuszkowej! Naszym gościem będzie Marek Krajewski!

Przegląd tygodnia #39

Przegląd tygodnia #39

O kryminale przez jeden dzień. W tym tygodniu jedno z ważniejszych wydarzeń dla tych, którzy chcą spojrzeć inaczej na swój ulubiony gatunek książek. Rozmawiać będziemy o lokalności w kryminale.

Królowe kryminału

Królowe kryminału

Podróż śladami królowej kryminałów z herbatą w dłoni. Tak minął „Five o’clock z Agathą Christie” w Filii nr 20. O angielskiej autorce opowiadała polska autorka kryminałów, Marta Matyszczak.

Przegląd tygodnia #38

Przegląd tygodnia #38

Śpieszymy z porcją propozycji na ten tydzień. Zapowiadają się bowiem bardzo ciekawe trzy popołudnia, które mamy nadzieję, że spędzimy razem. Zapraszamy na wtorek, środę i czwartek.

Pisarsko w Artystycznej

Pisarsko w Artystycznej

Miasto można postawić na równi z głównym bohaterem i zgadzamy się z tym, szczególnie kiedy mowa o Zabrzu. O swoim najnowszym kryminale i nie tylko, opowiadał Adam Regiewicz.

Przegląd tygodnia #36

Przegląd tygodnia #36

We wrześniu odbędzie się ponad 20 wydarzeń, w tym koncerty, spotkania autorskie i warsztaty. Dla uporządkowania prezentujemy listę imprez, które przygotowaliśmy w tym tygodniu.

Sekretne życie pisarki

Sekretne życie pisarki

Zdarza jej się pisać wszędzie, tylko nie przy biurku. Nie odrzuciła fantastyki na rzecz kryminałów i nie wie dlaczego policjanci nie chcą czytać jej książek. Anna Kańtoch zdradziła nam tajniki swojej pracy.

Tropy z przeszłości

Tropy z przeszłości

Kolejny znakomity pisarz odwiedził Zabrze. Stało się to za sprawą projektu „Kryminalne zagadki Śląska: reaktywacja”. Tym razem na zaproszenie naszej Biblioteki odpowiedział Maciej Siembieda.

O włos od doskonałości

O włos od doskonałości

Historie tak przerażające, że aż trudno uwierzyć, że napisało je życie. O dwóch z nich na spotkaniu z czytelnikami opowiadała Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

O zbrodniach w Bibliotece

O zbrodniach w Bibliotece

Po przerwie wracamy z projektem, który cieszył się popularnością nie tylko w Zabrzu. Zapraszamy na „Kryminalne zagadki Śląska – reaktywacja”! Pierwsze warsztaty jeszcze w maju, a spotkania już w czerwcu.

Tajniki zbrodni i pióra

Tajniki zbrodni i pióra

Coraz częściej autorzy kryminałów opisują miasta, tworząc z nich dodatkowego bohatera. Jak to robić fachowo i czy Zabrze jest dobrym przykładem? Ruszyły zapisy na warsztaty „Miasto w kryminale”.