Tropy z przeszłości

Kolejny znakomity pisarz odwiedził Zabrze. Stało się to za sprawą projektu „Kryminalne zagadki Śląska: reaktywacja”. Tym razem na zaproszenie naszej Biblioteki odpowiedział Maciej Siembieda.

Maciej Siembieda – pisarz i reportażysta, trzykrotny laureat „polskiego Pulitzera” był gościem zabrzańskiej biblioteki. Ci, którzy zdecydowali się przyjść 24 czerwca do Pubu Oficyna, mogli się osobiście przekonać jak ciekawe być potrafią śledztwa dziennikarskie i historyczne, wplecione w powieściową narrację.

Autor, kiedyś mieszkaniec Śląska, większość swoich powieści lokuje w jakimś zakresie na „naszym” terenie, chociaż obecnie pomieszkuje w regionie nieco atrakcyjniejszym pod względem turystycznym. Prowadzący rozmowę z gościem biblioteki Adam Szaja starał się za wszelką cenę wydobyć od pisarza jego tajemnice związane z dziennikarstwem śledczym i docieraniem do tematów, o których często już w społecznościach lokalnych dawno zapomniano.

Dobrze było usłyszeć o kolejnych planach literackich Macieja Siembiedy, który nadal szpera w zaułkach zdarzeń minionych, mogących jak widać inspirować literacko tych, którzy to potrafią zrobić.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Kryminalne Zagadki Śląska: reaktywacja”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.