Czy można odciąć się od przeszłości?

Kiedyś czwartki były kojarzone z horrorem, dzięki nam teraz będą z kryminałem. „Kryminalne zagadki Śląska: reaktywacja” zapraszają na kolejne spotkanie.

2 września będzie można poznać Annę Kańtoch. Ta lokalna, bo urodzona w Katowicach, autorka obecnie rozpoznawalna jest przez pryzmat takich powieści jak „Wiosna zaginionych” czy „Lato utraconych. Zanim zaczęła pisać kryminały, bardzo dobrze sprawdzała się w tworzeniu książek fantasy. Teraz odnajduje się w obu tych gatunkach. W jej powieściach doceniana jest przede wszystkim znajomość szarej codzienności i prosty, trafiający do czytelnika język.

Autorka jest laureatką licznych nagród zarówno w dziedzinie literatury fantastycznej, w tym Nagrody im. Janusza Zajdla (pięciokrotnie) a w 2013 r. została wyróżniona Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Czarne”. Nie brak ich także w pisarstwie sensacyjnym, m. in. jej pierwsza powieść kryminalna, zdobyła nagrodę Kryminalną Piła, kolejna „Wiara” – Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej, przyznaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału w 2018 r. Najnowsza to zdobyta w 2021 r. Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana przez Instytut Książki.

Od przeszłości nie potrafi odciąć się także Krystyna Lesińska – główna bohaterka dwóch ostatnich wydanych przez Kańtoch książek – „Wiosna zaginionych” oraz „Lato utraconych”. Śmierć jej brata, która pozostaje tajemnicą, ciągnie się za nią od lat. Dodatkowo w jej życiu pojawia się nowa zagadka i zbrodnia.

Biblioteka też nie nie zamyka pewnych rozdziałów z przeszłości, bowiem spotkanie to realizowane jest w ramach „Kryminalnych zagadek Śląska: reaktywacja”. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy 2 września, w czwartek, do Pubu Oficyna w Zabrzu przy ul. Wolności 211. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.