O zbrodniach w Bibliotece

Po przerwie wracamy z projektem, który cieszył się popularnością nie tylko w Zabrzu. Zapraszamy na „Kryminalne zagadki Śląska – reaktywacja”! Pierwsze warsztaty jeszcze w maju, a spotkania już w czerwcu.

W każdej książce ważny jest prolog. W naszym, już 17 czerwca o godz. 17.00, wystąpi prokurator Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Będzie okazja posłuchać o najgłośniejszych zbrodniach, które zmrożą krew w żyłach, szczególnie że wydarzyły na na naszym lokalnym, śląskim podwórku.

Potem do słowa dojdą inni. Nie od dziś wiadomo, że o książkach najlepiej rozmawia się z tymi, którzy je piszą. Dlatego też zaplanowaliśmy 4 spotkania autorskie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Marek Krajewski, Anna Kańtoch, Marta Matyszczak oraz Maciej Siembieda. Pierwsze z nich już 24 czerwca 2021 o godz. 17.00.

Oprócz teorii znajdą też coś dla siebie ludzie czynu. Oczywiście nie zachęcamy do kryminalnej zbrodni, a do udziału w warsztatach literackich i fotograficznych. Pierwsze z nich będą składać się z 4 części, które rozbiorą na części pierwsze miasto. Doświadczony profesor Adam Regiewicz, dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz autor powieści kryminalnych, omawiać będzie szerokie spojrzenie na miejsce i sposób kreowania go na bohatera. Więcej o samych warsztatach można przeczytać tutaj. Natomiast na spacery fotograficzne po Zabrzu zaprasza znany i ceniony fotograf, przyjaciel Biblioteki – Arkadiusz Gola.

Epilog zawsze ma w sobie coś niespodziewanego. Dlatego też, na zakończenie Kryminalnych Zagadek Śląska w tym roku – absolutna nowość w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu. 21 października 2021 zaprosimy na stand-up Ćwieka i Linke. Już sam tytuł zapowiada, że będzie przewrotnie i wesoło – „Za starzy by umrzeć młodo”.

Nie może Was zabraknąć. Już dzisiaj zaznaczajcie interesujące (wszystkie) daty w kalendarzu, a do tego przydać się może taka o to ściąga:

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.