Tajniki zbrodni i pióra

Coraz częściej autorzy kryminałów opisują miasta, tworząc z nich dodatkowego bohatera. Jak to robić fachowo i czy Zabrze jest dobrym przykładem? Ruszyły zapisy na warsztaty „Miasto w kryminale”.

Warsztaty literackie odbędą się w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska – reaktywacja”. Prowadzić je będzie profesor Adam Regiewicz, dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz autor powieści kryminalnych.

Blok spotkań został podzielony na 4 części. Każda z nich pozwala spojrzeć na miasto z innej perspektywy i ukazać elementy, na które warto zwrócić uwagę, takie jak czas, znaki czy topografia. Dzięki temu pokażemy inne spojrzenie na miasto oraz nauczymy jak dostrzegać szczegóły, które mogłyby się wydawać nieznaczące, a tak naprawdę potrafią bardzo dużo zmienić. Mamy nadzieję, że spotkania zaowocują kolejnymi kryminalnymi historiami, stworzonymi przez uczestników.

Z pierwszą częścią ruszamy już 27 maja, o godzinie 17.00. Zaczynamy od „Miasta i jego znaków”. Dzięki niej poznamy jak miejska przestrzeń może stać się bohaterem książki i jak ją później przedstawiać oraz o czym warto pamiętać i na czym się skupić.

Kolejne cześć to „Topografia miasta”, z której dowiemy się między innymi o tym jak miejsca potrafią wkomponować się w tworzenie fabuły, a także jak charakterystyczne punkty na miejskiej mapie mogą wpłynąć na odbiór. Uczestnicy poznają również różnicę między miejscami pamięci, wyobrażonymi a realnymi.

Trzecie warsztaty – „Miasto i mit” poświęcone będą przede wszystkim symbolice i mitologizacji. Są to elementy które dodają książkom niecodziennego charakteru, głębie historii prawie jak z najmroczniejszego oceanu. W tym miejscu skupimy się również na zapisanych w pamięci mieszkańców miejscach niebezpiecznych, które z kultury trafią do książek.

Ostatnie zajęcia w ramach projektu to „Miasto i czas”. I to na pewno nie będzie stracony czas. Poznamy, mogłoby się wydawać, tak mało istotne rzeczy jak zwrócenie uwagi na porę dnia czy roku, które mocno wpływają na atmosferę w książce. I dlaczego w kryminalnych historiach więcej jest pochmurnych niż słonecznych dni i zawsze pada deszcz, gdy ma się coś stać? Nie zabraknie także wątku samego czasu i jaki wpływa na wizerunek miasta ma jego historyczne położenie.

„Miasto w kryminale” to warsztaty przede wszystkim dla osób, które chciałby spróbować swoich sił w pisaniu, ale nie tylko. Myślimy, że odnajdą się na nich także czytelnicy, którzy chcą na kryminały spojrzeć inaczej, poznać tajniki, które pomogą im odczytać ze słów jeszcze więcej.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Termin zgłoszenia mija 21 maja, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zapisz się już dzisiaj. Zgłoszenia należy wysyłać na adres mailowy: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl.