Królowe kryminału

Podróż śladami królowej kryminałów z herbatą w dłoni. Tak minął „Five o’clock z Agathą Christie” w Filii nr 20. O angielskiej autorce opowiadała polska autorka kryminałów, Marta Matyszczak.

Zanim rozpoczęła się rozmowa o kryminałach, to bardzo ciekawy wstęp o zwyczaju picia herbaty w Anglii zrobił Rafał Przybylok, z herbaciarni Czajnik w Zabrzu.

Natomiast później, Marta Matyszczak, w swojej opowieści, zabrała czytelników w podróż po Anglii śladami Agathy Christie, od miejsca jej urodzenia w Londynie przez miejsce, gdzie mieszkała i teatry, w których wystawiane były jej sztuki. Prezentacja przybliżyła bohaterów książek – Herkulesa Poirot oraz panny Marple, a także losy odtwórców ich ról w filmowych adaptacjach. Nie zabrakło przezabawnych anegdot z życia Agathy Christie związanych zarówno z jej życiem osobistym jak i tych nawiązujących do historii zapisanych w jej bogatym zbiorze książek, których napisała przecież aż 66.

Marta Matyszczak jako autorka kryminałów, dwóch serii z cyklu „Kryminał pod psem” oraz „Kryminał z pazurem”, dobrze zna kunszt tworzenia książek ze zbrodnią w tle. Sama także zachęca, by każdy choć raz sięgnął po książkę królowej kryminałów.

Tych, którzy chcą poznać bliżej autorkę, zapraszamy po książki John’a Currana, który też rozwiązuje kilka zagadek.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska: reaktywacja” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.