Grzybowice – tu wszystko gra! – 2022

„Ojczyzna to kraj dzieciństwa miejsce urodzenia, to jest ta mała, najbliższa ojczyzna… ” – słowa Tadeusza Różewicza doskonale oddają idę projektu, który składa się z cyklu spotkań i warsztatów dla i z mieszkańcami dzielnicy Zabrza – Grzybowic. Mają one jestem cel – wzmocnienie ich tożsamości lokalnej oraz zwiększenia uczestnictwa w kulturze.

Poprzez realizację projektu chcemy zaangażować mieszkańców dzielnicy, zwłaszcza młodych, do rozwijania swoich zainteresowań i pasji, dać im możliwość do twórczego spędzenia wolnego czasu, zdobycia nowej wiedzy oraz korzystania z form rozrywki opartej na grywalizacji. W ramach zadania przeprowadzimy m.in. cykl warsztatów fotograficznych, historycznych czy aktorskich, nie zabraknie rozgrywek gier planszowych i karcianych oraz koncertów muzycznych. Wszystkie działania zostały zaplanowane tak, aby odpowiedzieć na realne potrzeby i oczekiwania mieszkańców.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje . Edycja 2022.

Powiązane wpisy

Przegląd tygodnia #25

Przegląd tygodnia #25

Poezją i opowieściami o niej będzie wypełniony koniec tygodnia. Zapraszamy na Festiwal Kwiatów, w trakcie którego aż przez dwa dni będzie można pośród zapachów kwiatów zatopić się w słowach.

Historia z teatru

Historia z teatru

Ze swoimi czytelnikami w Teatrze Nowym w Zabrzu spotkała się Justyna Bednarek. Autorka książek dziecięcych zachęca najmłodszych do czytania. Chyba skutecznie!

Przegląd tygodnia #22

Przegląd tygodnia #22

Zapowiada się bardzo praktyczny tydzień. Zapraszamy przede wszystkim dzieci i młodzież na cykl warsztatów z tworzenia podcastu oraz teatralne. Nie zabraknie również wernisaży w naszych Filiach.

Zostań podcasterem z Biblioteką

Zostań podcasterem z Biblioteką

Jak mówić, by było o czym opowiadać i żeby znalazły się osoby, które będą chciały tego słuchać. Zapraszamy na warsztaty tworzenia podcastów.

To nie koniec

To nie koniec

Justyna Mazur-Kudelska w Kinie Roma – jeszcze nie na dużym ekranie, ale zdecydowanie była gwiazdą czwartkowego spotkania, na którym pojawili się jej fani, zarówno ci czytający, jak i słuchający.

Było wszystko!

Było wszystko!

Spotkanie z ulubionymi autorami, mnóstwo atrakcji i gier oraz spotkanie z Reksiem oraz pamiątkowe przypinki. Tak w skrócie upłynęła tegoroczna edycja „Pociągu do książek”.

Przegląd tygodnia #20

Przegląd tygodnia #20

Gościem zabrzańskiej Biblioteki będzie osoba, która pisze oraz nagrywa, także każdy znajdzie coś dla siebie. Można poczytać lub posłuchać, ale na początek warto się spotkać.

Spotkanie ze smakiem

Spotkanie ze smakiem

Jak jedzą głowy państw reżimowych, do których nikt nie ma dostępu i ważniejsze, jak dotrzeć do tych osób by zebrać informacje? Przepis zna pisarz – Witold Szabłowski.

Przegląd tygodnia #19

Przegląd tygodnia #19

Na przystawkę spotkanie autorskie, danie główne – autorzy dziecięcy, a na deser świetna zabawa. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu. Zapraszamy!

Więcej niż pisanie

Więcej niż pisanie

Gościem naszej Biblioteki była zabrzańska autorka, Daria Rajda. Czwartkowe spotkanie w Filii nr 9 w Kończycach było okazją do poznania jej najnowszej książki „Chcę Ci zaufać” oraz samej pisarki.

Kolejna sprawa rozwiązana

Kolejna sprawa rozwiązana

Ostatnia książka Adama Regiewicza, to następna zbrodnia, którą rozwiązują zabrzańscy policjanci. Historia była okazją do spotkania i porozmawiania o pisaniu, literaturze, powieściach i ich przyszłości.

Przegląd tygodnia #17

Przegląd tygodnia #17

Spotkania autorskie i to aż… 3 różne. Będzie kryminał, historia i literatura kobieca. Z taką propozycją przychodzimy do Was w tym tygodniu. Zapamiętajcie te dwie daty: 27 i 28 kwietnia. Zapraszamy!

Wspomnienia ożywiają historię

Wspomnienia ożywiają historię

Historia jest po to, by o niej pamiętać. Niekiedy drastyczna, ale zawsze warta poznania. Dlatego warto organizować takie spotkania, jak to z ks. Piotrem Góreckim.

Wieczór z Emily

Wieczór z Emily

Za nami poetycki wieczór z Emily Dickinson w tle. Było lirycznie i muzycznie. Salę wypełniły czytane na głos wiersze i nastrojowe piosenki, prezentowane przez zabrzańskie artystki.

Na problemy – książka

Na problemy – książka

Lekcje w szkole mogą stać się ciekawe i pouczające. Tak się staje, kiedy młodzież można spotkać na nich autorkę książek pisanych dla nich i o nich. I to taką, która przedstawia różne nurtujące ich problemy.

Nikt nie jest sam

Nikt nie jest sam

Spotkania z młodzieżą są dobrą okazją, by pokazać im, że nie są sami ze swoimi problemami, a w ich rozwiązaniu może pomóc rozmowa z psychologami i oczywiście… książki.

Zabrze-Warszawa-Paryż

Zabrze-Warszawa-Paryż

Spuścizna Wojciecha Karpińskiego była tematem przewodnim spotkania online w ramach projektu Bella Italia. Jego osobę przybliżyli znawcy literatury, ale również jego wieloletni przyjaciele.

Futurystyczne spotkanie

Futurystyczne spotkanie

Takie mikołajkowe prezenty to bardzo lubimy robić! Dzisiaj młodzież z ZSO nr 14 w Zabrzu zamiast lekcji miała spotkanie z dziennikarzem i popularyzatorem nauki, Tomaszem Rożkiem.

Przegląd tygodnia #49

Przegląd tygodnia #49

To będzie tydzień pełny spotkań i nowości. Już teraz zapraszamy na ciekawe rozmowy i ostatnie w tym roku wydarzenia, w których będą brali udział autorzy. Zaplanowana jest także premiera książki!

Autor na życzenie

Autor na życzenie

Archeolog, który został pisarzem. Naszym gościem był Andrzej Pilipiuk, autor książek, twórca Jakuba Wędrowycza. Kto nie miał okazji uczestniczyć w spotkaniu, może obejrzeć go teraz.

Przegląd tygodnia #48

Przegląd tygodnia #48

To będzie fantastyczny tydzień. Nie może być inaczej, kiedy zaczynamy go od takiego spotkania. Poniedziałkowe popołudnie proponujemy spędzić z nami i naszym gościem – Andrzejem Pilipiukiem.

Pamięć Włoch: Roberto Calasso

Pamięć Włoch: Roberto Calasso

Realizując projekt „Bella Italia” przybliżamy włoskie nazwiska, związane z literaturą i słowem. Tym razem nasza uwaga skupiona została na osobie Roberto Callaso.

Sposób na… lekcję

Sposób na… lekcję

Spotkania z autorami zawsze budzą emocje pośród najmłodszych czytelników. Nie inaczej było tym razem, kiedy miały okazję spotkać się z Marcinem Pałaszem, autorem m.in. „Sposobu na Elfa”.