Z Grzybowic na Broadway?

Odpowiedni głos, ruch sceniczny oraz odrobina improwizacji. Na scenie w Grzybowicach może właśnie narodził się nowy aktor, który za kilka lat podbije deski światowych teatrów.

 „Duży teatr w małej dzielnicy” to cykl warsztatów teatralnych, które prowadzili członkowie „Teatr Off-Road”. Do zapoznania się ze sceną, ruchem scenicznym i występami zaproszono dzieci z zabrzańskiej dzielnicy Grzybowice. Zajęcia odbywały się w idealnym do tego miejscu, czyli Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Grzybowicach, który oprócz dużej sali widowiskowej, posiada również specjalną scenę, na której młodzi atepci mogli się poczuć jak na prawdziwej scenie.

Warsztaty podzielone były na 3 bloki praktyczne. Podczas spotkań uczestnicy mieli okazję poznać podstawy emisji głosu i techniki, w jaki sposób pracować nad dykcją, by nawet bez nagłośnienia było ich słychać w ostatnim rzędzie. Zaobserwowali tajniki pracy z tekstem oraz sztuki zapamiętywania swoich ról. Nie mogło również zabraknąć oswajania ze sceną i warsztatów z poruszania się po niej. Młodzież, w trakcie jednych z zajęć, pod okiem zawodowych teatralnych aktorów na własne oczy przekonała się, czym jest improwizacja na scenie i jak sobie z takim zadaniem poradzić. Kto wie, może te zajęcia zasiały aktorskie ziarenko w którymś uczestniku i za kilka lat będzie on gwiazdą na Broadway’u…

Zwieńczeniem warsztatów będzie występ 3 września, podczas Narodowego Czytania, w trakcie którego zaprezentowali własną interpretację „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Warsztaty „Duży teatr w małej dzielnicy” zostały zrealizowane w ramach projektu „Grzybowice – tu wszystko gra”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura- Interwencje. Edycja 2022.