Historie z własnego podwórka

„Z literaturą po Grzybowicach” to cykl spotkań w zabrzańskiej dzielnicy z różnymi autorami. Tym razem uczniowie mieli okazje bliżej poznać śląskie legendy.

17 października w Szkole Podstawowej nr 32 w Grzybowicach miało miejsce spotkanie autorskie z Małgorzatą Zalewską autorką „Baśni śląskich”. Uczniowie mieli okazję usłyszeć, często po raz pierwszy, historie niegdyś opowiadane przez babcie wnukom, w długie zimowe wieczory. Na nowo pojawiły się więc tajemnicze postaci utopców, panien wodnych, skarbnika czy rozbójnika Pistulki. Dla lepszego zilustrowania dawnej baśniowej scenerii autorkę wspierała postać skarbnika, bohatera dawnych górniczych przypowieści. Dowiedzieli się zatem grzybowiccy uczniowie, jakie życie wiedli ich rówieśnicy na Śląsku, w czasach gdy zmieniał się on z regionu rolniczego w uprzemysłowiony i jak cywilizacyjny postęp odmienił naszą zabrzańską rzeczywistość. A baśnie i legendy zawsze będą w sobie kryły ten tajemniczy urok i niedopowiedzenia…

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Grzybowice – tu wszystko gra”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura- Interwencje. Edycja 2022.