Nie taki zapomniany skat

Skat jest śląską grą karcianą, która trochę odchodzi w zapomnienie, ale nadal ma swoich zwolenników. Podczas warsztatów jak w nią grać uczyli się zarówno starsi, jak i młodsi.

8 czerwca w Szkole Podstawowej nr 32 w Grzybowicach odbyły się warsztaty, mające na celu przybliżenie uczniom starej śląskiej, zwyczajowej gry karcianej – skata. Na początek uczniowie mogli obejrzeć tradycyjne śląskie wersje kart do skata, różniące się znacząco od talii kart powszechnie używanych. Mini kolekcja kart wydanych z okazji rozgrywanych Mistrzostw Świata oraz Europy jak również talie wydawane okazjonalnie stały się przyczynkiem do poznania zasad licytacji i rozgrywki a następnie ćwiczeniowych rozdań. Równocześnie uczestnicy warsztatów mogli się o samej grze co nieco dowiedzieć.

Szaleństwo skata opanowało Górny Śląsk około połowy XIX wieku i od tamtego czasu nie ma karcianej gry, która mogłaby się tu ze skatem równać. Rozgrywki toczono praktycznie wszędzie: w pociągach dowożących górników do pracy, w podziemnych wyrobiskach, fabrycznych halach, w knajpach, parkach i na łąkach. Dzisiaj rozgrywki są toczone w bardziej sformalizowanej wersji: turnieje organizuje się o mistrzostwo kraju, Śląska, poszczególnych regionów indywidualnie oraz drużynowo. Najzdolniejsi mogą zatem zdobyć tytuły mistrzowskie i puchary.

22 czerwca takie same warsztaty przeprowadzono w Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Grzybowicach dla osób dorosłych. Część uczestników zajęć miała wstępną wiedzę o grze a część musiała poznawać grę od podstaw. Wszystkich zainteresowały techniczne szczegóły prowadzenia rozgrywki pomocne do odniesienia wygranej.

Uczestników warsztatów zaproszono na okazjonalny turniej skata wieńczący wcześniejsze zajęcia. Odbył się on 13 lipca w Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Zabrzu-Grzybowicach. Przybyło kilkudziesięciu zawodników, a same zawody zainicjowały stałe rozgrywki skatowe w Grzybowicach.

Warsztaty wraz z turniejem zostały zrealizowane w ramach projektu „Grzybowice – tu wszystko gra”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura- Interwencje. Edycja 2022.