Grzybowice – tu wszystko gra! – 2022

„Ojczyzna to kraj dzieciństwa miejsce urodzenia, to jest ta mała, najbliższa ojczyzna… ” – słowa Tadeusza Różewicza doskonale oddają idę projektu, który składa się z cyklu spotkań i warsztatów dla i z mieszkańcami dzielnicy Zabrza – Grzybowic. Mają one jeden cel – wzmocnienie ich tożsamości lokalnej oraz zwiększenia uczestnictwa w kulturze.

Poprzez realizację projektu chcemy zaangażować mieszkańców dzielnicy, zwłaszcza młodych, do rozwijania swoich zainteresowań i pasji, dać im możliwość do twórczego spędzenia wolnego czasu, zdobycia nowej wiedzy oraz korzystania z form rozrywki opartej na grywalizacji. W ramach zadania przeprowadzimy m.in. cykl warsztatów fotograficznych, historycznych czy aktorskich, nie zabraknie rozgrywek gier planszowych i karcianych oraz koncertów muzycznych. Wszystkie działania zostały zaplanowane tak, aby odpowiedzieć na realne potrzeby i oczekiwania mieszkańców.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje . Edycja 2022.

Powiązane wpisy

Historie z własnego podwórka

Historie z własnego podwórka

„Z literaturą po Grzybowicach” to cykl spotkań w zabrzańskiej dzielnicy z różnymi autorami. Tym razem uczniowie mieli okazje bliżej poznać śląskie legendy.

Popołudnia z planszówkami

Popołudnia z planszówkami

Gry planszowe przechodzą renesans i są dobrym rozwiązaniem do integracji. Są też świetną formą rozrywki. Z taką propozycją aż trzykrotnie spotkaliśmy się z mieszkańcami Grzybowic.

Wyjątkowi goście

Wyjątkowi goście

Spotkania z autorami są zawsze dla przedszkolaków niezapomnianym wydarzeniem. Nie inaczej było i tym razem, zwłaszcza że autorka przyprowadziła ze sobą szczególnego gościa.

Przegląd tygodnia #41

Przegląd tygodnia #41

Kumulacja wydarzeń! Będzie się działo przez najbliższe dni, a różnorodność propozycji spowoduje, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie w tym przeglądzie. Zapraszamy!

Przegląd tygodnia 39

Przegląd tygodnia 39

Ruszamy już na w pierwszy dzień tygodnia. W poniedziałek, o lokalnej historii opowie Dariusz Walerjański. Natomiast później zapraszamy na warsztaty tych, którzy chcą się nauczyć jak czytać dzieciom i z dziećmi.

Przegląd tygodnia #38

Przegląd tygodnia #38

Poza książkami do czytania, Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu proponuje w tym tygodniu inne rozrywki. Będzie trochę rywalizacji, ale nie zabraknie także spotkania autorskiego. Zapraszamy!

Muzycznie w Grzybowicach

Muzycznie w Grzybowicach

Czasem oprócz samego czytania, warto też posłuchać. Tym razem naszych czytelników zaprosiliśmy na koncert do Grzybowic, w trakcie którego wystąpił zespół Blue Dragonfly.

Przegląd tygodnia #37

Przegląd tygodnia #37

W tym tygodniu zapraszamy do DOK-u w Grzybowicach oraz Aresztu Śledczego. Przed nami bluesowy koncert, a następnego dnia spotkanie z autorką popularnego kryminalnego podcastu.

Spacer z aparatem

Spacer z aparatem

Za nami warsztaty fotograficzne połączone ze spacerem po Grzybowicach. Data spotkania również była szczególna dla samej dzielnicy. Dużo się działo i dużo było do fotografowania.

Nie taki zapomniany skat

Nie taki zapomniany skat

Skat jest śląską grą karcianą, która trochę odchodzi w zapomnienie, ale nadal ma swoich zwolenników. Podczas warsztatów jak w nią grać uczyli się zarówno starsi, jak i młodsi.

Z Grzybowic na Broadway?

Z Grzybowic na Broadway?

Odpowiedni głos, ruch sceniczny oraz odrobina improwizacji. Na scenie w Grzybowicach może właśnie narodził się nowy aktor, który za kilka lat podbije deski światowych teatrów.

Szachy dla wszystkich

Szachy dla wszystkich

Gra w szachy może być świetną rozrywką, którą mógł poznać każdy. Wystarczyło tylko usiąść i nauczyć się podstaw. Okazję do tego mieli uczestnicy warsztatów w Grzybowicach.