„To lubię. Bibliotekarze dzielą się pasjami” – 2019

„To lubię – rzekłem – to lubię!” – pisał Adam Mickiewicz. My, poprzez pokazanie tego co, lubią i czym pasjonują się bibliotekarze, chcemy poszerzyć ofertę biblioteki, a także dostosować ją do wymagań mieszkańców – tak by biblioteka była miejscem tętniącym życiem, pełniącym funkcje kulturotwórcze, będącym ważnym centrum życia społeczno-kulturalnego miasta. W realizacji zadania sięgniemy po różnorodne formy promocji czytelnictwa, mające zarówno tradycyjną formę (spotkania autorskie, warsztaty, seminaria), jak i nowatorską (koncerty, rajd rowerowy, grywalizacja czy spotkania z blogerami). Wszystkie te działania zostały zaplanowane tak, aby odpowiedzieć na potrzeby oraz oczekiwania mieszkańców Zabrza i regionu. W ich realizacji sięgniemy również po nowoczesne technologie i nowe media. Adresatami planowanych działań w dużym stopniu będą dzieci i młodzież.

 

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Powiązane wpisy

Na marne!

Na marne!

Czytelnię Ogólną w sobotnie popołudnie 23 listopada w posiadanie objęła grupa niezwykłych ludzi! Takich, o których powiemy: zaangażowani, świadomi, dbający o środowisko. Zaczęliśmy od spotkania autorskiego z Martą Sapałą -dziennikarką , autorką książek „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków” oraz wydanej w tym roku książki „Na marne”. I to właśnie jej ostatnia książka– reportaż o żywnościowym […]

Strasznie słodki – strasznie niebezpieczny!

Strasznie słodki – strasznie niebezpieczny!

Białe, maleńkie, „niewinne” kryształki, które każdego dnia pojawią się na naszym stole w naszych posiłkach, Mały , niepozorny a tak bardzo zabójczy – CUKIER. To ON był głównym bohaterem spotkania, które odbyło się 14 listopada w lodziarni Gelato Studio. W tym nieoczywistym miejscu spotkaliśmy się z autorami książki 'Słodziutki : biografia cukru”- Judytą Watołą oraz […]

Między nami Azorkami, czyli „Piesiolandia” w F15

Między nami Azorkami, czyli „Piesiolandia” w F15

W nawiązaniu do października – Międzynarodowego Miesiąca Dobroci dla Zwierząt oraz do Dnia Kundelka – Filia nr 15 MBP w Zabrzu-Helence w dniach 21-22 października br. zaprosiła przedszkolaków na kilka spotkań z cyklu „Piesiolandia”. W tym roku przyświecało nam hasło: w jaki sposób pies może pomóc człowiekowi i odwrotnie – jak człowiek może pomóc psu. […]

Się popstrykało na Zaborzu!

Się popstrykało na Zaborzu!

Dzielnica Zabrza Zaborze była celem ostatniej (na razie;) fotograficznej wędrówki grupy pasjonatów pod przewodnictwem znakomitego artysty obiektywu Arkadiusza Goli.

W sobotę 6 lipca odbyły się warsztaty fotograficzne, które poprowadził Paweł Janicki – zabrzański fotograf specjalizujący się w fotografii portretowej. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami wykonywania portretów w dość nietypowej scenerii Aresztu Śledczego w Zabrzu.

Kobieta z lasu, czyli spotkanie z panią leśnik

Kobieta z lasu, czyli spotkanie z panią leśnik

W ramach cyklicznej akcji „Spotkania z ciekawymi ludźmi”, 18 czerwca br. filia nr 15 MBP w Zabrzu-Helence zaprosiła uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 33 na ostatnie już w tym roku szkolnym spotkanie. Tym razem gościliśmy panią leśnik, która w nawiązaniu do Tygodnia Ochrony Środowiska opowiadała dzieciom o lesie i jego mieszkańcach.

Zadaniowiec na krańcach świata

Zadaniowiec na krańcach świata

– Jestem typem zadaniowca – tak na pytanie o to, jak radzi sobie z zagrożeniami, odpowiedział znany dziennikarz, reporter wojenny i pisarz Wojciech Jagielski. – Po prostu skupiam się na pracy do wykonania, starając się wyłączyć emocje.

Pan Cogito wyśpiewany

Pan Cogito wyśpiewany

W środę Gustaw Herling-Grudziński, a kilka dni później – w niedzielę, 9 czerwca – Zbigniew Herbert byli bohaterami bibliotecznych wydarzeń ubiegłego tygodnia. Mowa o koncercie zespołu Stonage Full of Sun „Herbert: poezja na wolności”.

Brać mniej świata

Brać mniej świata

O ekologicznej apokalipsie, która zbliża się w szybkim tempie, katastrofalnych dla środowiska skutkach przemysłowej hodowli zwierząt i o tym, że każde z nich zostało przez Stwórcę obdarowane „duchem życia”, swoją niepowtarzalną duszą. Szymon Hołownia – autor książki „Boskie zwierzęta” – był gościem naszej biblioteki.

Bardowie naszych czasów

Bardowie naszych czasów

Nie można było sobie wymarzyć lepszej inauguracji realizacji projektów jakie przygotowaliśmy na rok 2019.
W dniu 9 kwietnia licznie przybyli gości szczelnie wypełnili pub „Oficyna”, by posłuchać lubelskiego duetu Adama Jarząbka i Jarka Jurkiewicza wykonującego poezję śpiewaną, podawaną w akustycznej formie.

Bądź EKO z Jasiem i Małgosią

Bądź EKO z Jasiem i Małgosią

W dniach 1-2 kwietnia br. Filię nr 15 MBP w Zabrzu odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 6, które obejrzały przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia w wersji EKO”.

Czym byłby świat bez tych czterech łap?

Czym byłby świat bez tych czterech łap?

Ratownicy górscy i wodni, opiekunowie, przewodnicy, tropiciele, pasterze, wreszcie – najważniejsze – przyjaciele. Krótko mówiąc, „psy na medal”. Barbara Gawryluk, autorka serii książek o psich bohaterach, w dniu 27 marca br. spotkała się z małymi zabrzanami w mikulczyckiej filii naszej biblioteki.