Między nami Azorkami, czyli „Piesiolandia” w F15

W nawiązaniu do października – Międzynarodowego Miesiąca Dobroci dla Zwierząt oraz do Dnia Kundelka – Filia nr 15 MBP w Zabrzu-Helence w dniach 21-22 października br. zaprosiła przedszkolaków na kilka spotkań z cyklu „Piesiolandia”.

W tym roku przyświecało nam hasło: w jaki sposób pies może pomóc człowiekowi i odwrotnie – jak człowiek może pomóc psu.

W odniesieniu do pierwszej części powyższego hasła, prawdziwym hitem okazała się seria książek „Pies na medal” autorstwa Barbary Gawryluk. Największe wrażenie na dzieciach zrobiła wiadomość, że są to prawdziwe historie i że wszyscy czworonożni bohaterowie oraz ich ludzcy opiekunowie to autentyczne postacie, które można spotkać w różnych częściach Polski. Każdy pies na medal, a więc: Morus – ratownik wodny, Baster – ratownik górski, Junior – opiekun osób starszych, Czart – ratownik lawinowy, Rollek – przewodnik osób niewidomych i Falco – strażnik lotniskowy, zaskoczył przedszkolaków repertuarem swoich umiejętności. Pomoc, jaką te zwierzęta niosą na co dzień ludziom, jest warta złotego medalu, do którego nawiązuje tytuł całej serii tych niezwykłych historii.

W dalszej części spotkania poruszony został problem bezdomności i cierpienia czworonogów. Przedszkolaki wykazały się empatią, słuchając o losach psów ze schroniska. Opowieść Pimpka i Mimi przykuła uwagę słuchaczy i trafiła do ich dziecięcych serduszek. Największe marzenie tych piesków, czyli aby człowiek zabrał ich ze schroniska i podarował im prawdziwy dom na zawsze (a nie tylko do czasu pierwszych wakacji), wywołało pośród uczestników żywą dyskusję na temat odpowiedzialności, jaką ludzie powinni wykazać się wobec zwierząt. Słowa Antoine de Saint-Exupéry: „Jesteś na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”, idealnie zilustrowały opisaną wyżej sytuację.

Następnie stworzyliśmy ogłoszenie adopcyjne psa Azorka, na wzór tych widniejących na prawdziwych internetowych stronach schronisk dla bezdomnych zwierząt. Podczas tego zadania dzieci wyraziły entuzjazm i chęć niesienia pomocy.

Podsumowaniem każdego spotkania był quiz sprawdzający wiedzę uczestników ma temat świata psów. Każde dziecko otrzymało pamiątkową przypinkę z pieskiem i logo „Piesiolandii”.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „To lubię. Bibliotekarze dzielą się pasjami” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego