Jak pies z kotem, jak Pałasz z psem

Wrocławianin Marcin Pałasz jest twórcą serii książek o psie Elfie. Jak opowiadał, wszystkie historie, które opisuje, powstają na bazie prawdziwych wydarzeń, są „przez życie pisane”. Dziś prawie dziesięcioletni Elf został zaadoptowany jako kilkumiesięczny szczeniak ze schroniska, a jego siostra Erka, dzięki „intrydze” pana Marcina, trafiła do jego cioci, która już wówczas miała całe kocio-psie stadko. Opowieści – napisane w żartobliwym tonie, przepełnione sympatią do czworonogów – poruszają jednakowoż bardzo ważne tematy, jak złe traktowanie zwierząt przez człowieka (np. w jednej z książek Elf ze swymi „człowiekami” pomaga złapać gang parający się walkami psów), problemy ekologiczne i inne.

Marcin Pałasz za napisanie książki „Sposób na Elfa” został laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i odebrał statuetkę Koziołka Matołka, co uważa za ogromną nobilitację, bo jak sam stwierdził, każdy pisarz książek dla dzieci w duchu marzy o tej nagrodzie.

Na zakończenie spotkania autor stwierdził, że każdy z nas dzieli swe życie na dzieciństwo, wczesną młodość i tak dalej, a on dzieli je na dwa okresy: przed Elfem i z Elfem:)
No i zdradził, że wkrótce przeprowadzają się nad morze – tam pisarz buduje mały domek dla nich obu, bo uważa, że Elf nie powinien psiej emerytury spędzić w zatłoczonym, „zasmogowanym” Wrocławiu. Obiecał też, że gdy już zamieszkają nad morzem, zaraz zaadoptuje ze schroniska psiego towarzysza dla Elfa i co najmniej dwa koty. Trzymamy za słowo!

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „To lubię. Bibliotekarze dzielą się pasjami” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury.