Strasznie słodki – strasznie niebezpieczny!

Białe, maleńkie, „niewinne” kryształki, które każdego dnia pojawią się na naszym stole w naszych posiłkach, Mały , niepozorny a tak bardzo zabójczy – CUKIER.
To ON był głównym bohaterem spotkania, które odbyło się 14 listopada w lodziar
ni Gelato Studio. W tym nieoczywistym miejscu spotkaliśmy się z autorami książki ‚Słodziutki : biografia cukru”- Judytą Watołą oraz Dariuszem Kortko.
Spotkanie zaczęło się od liczb. Przeciętny Polak zjada w ciągu roku 700 kg jedzenia, w ty
m aż 47 kg cukru! 10 % Polaków ma cukrzyce. To naprawdę spore liczby, które zrobiły niemałe wrażenie za zgromadzonej publiczności.
Autorzy przybliżyli nam historię cukru, jak dużą rolę, jego produkcja odegrała w historii świata, jak bardzo przyczyniła się do handlu niewolnikami- najtańszej siły roboczej.
Autor przytoczył kilka anegdot, których głównymi bohaterami był cukier i monarchowie, uwaga spojler, żadna z nich nie skończyła się dobrze. Ani dla królowej Elżbiety I ani d
la króla Ludwika XIV.
Nasze spotkanie odbyło się Światowy
m Dniu Cukrzycy – więc nie mogło zabraknąć, choć wzmianki o tej chorobie. Autorka mówiła jak leczono cukrzyce u dzieci, przed wynalezieniem insuliny – głodzeniem ich. I choć brzmi to drastycznie, przy tym sposobie leczenia żyły dłużej niż z „nieleczoną” cukrzycą. Judyta Watoła bardzo mocno podkreśliła, jak niesamowitym wydarzeniem było odkrycie insuliny, jak bardzo zmieniła życie tysięcy ludzi. O tej niezwykłości niech świadczy fakt, że już dwa lata po jej odkryciu, Frederick Banting i John Macleod otrzymali Nagrodę Nobla.
Autorzy wielokrotnie podkreślali, jak dużym zagrożeniem jest dla nas coraz większe spożycie cukru, ten problem dotyczy już w coraz większym stopniu również dzieci. A jednak nie możemy całkowicie odciąć się od cukru, jest on niezbędny dla pracy naszego mózgu. Możemy jednak, a nawet musi
my kontrolować ilość, jaka trafia do naszego organizmu. Oraz jak mówił Kortko, nie objadać się, nie przejadać i ruszać się, szczególnie po zjedzeniu cukru.
Sami autorzy o swojej książce mówi
ą to nie poradnik, ich na rynku jest bardzo dużo, to historia społeczna.
I proszę państwa dla własnego zdrowia warto sięgnąć po tę lekturę, gwarantujemy, że zmieni wasze spojrzenie na cukier.

„Gdyby tylko niewielki ułamek tego, co już wiadomo na temat skutków działania cukru, został ujawniony w odniesieniu do jakiegokolwiek innego materiału używanego jako dodatek do żywności, materiał ten zostałby natychmiast zakazany” John Yudkin, brytyjski fizjolog i specjalista żywienia, jeden z pionierów badań nad szkodliwością cukru”