Na marne!

Czytelnię Ogólną w sobotnie popołudnie 23 listopada w posiadanie objęła grupa niezwykłych ludzi! Takich, o których powiemy: zaangażowani, świadomi, dbający o środowisko.
Zaczęliśmy od spotkania autorskiego z Martą Sapałą -dziennikarką , autorką książek „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków” oraz wydanej w tym roku książki „Na marne”. I to właśnie jej ostatnia książka– reportaż o żywnościowym marnotrawstwie w Polsce, stała się powodem naszego spotkania. Dziennikarka mówiła o zakupach, niby rzecz banalna, wykonywana codziennie, ale decyzje, które wtedy podejmujemy, mają znacznie. Nie tylko w wymiarze naszym, domowym, ale również globalnym.
Marta Sapała mówiła o tym,w jaki sposób robimy zakupy, jak korzystanie z obfitości tego, co można kupić, kojarzy się nam z dostatkiem, a kultura konsumpcyjna kwitnie – na szczęście pojawił się ruch zero waste, dzięki któremu zaczynamy ograniczać nadmierny konsumpcjonizm.
Mogliśmy podyskutować o „pułapkach”, jakie na nas czekają w czasie zakupów w dużych dyskontach spożywczych. I jak, mimo świadomości ich istnienia, dajemy się w nie złapać. Jak bardzo jesteśmy przywiązani do daty ważności – to nasz fetysz mówi Sapała. Konsumenci, my bardzo często mylimy datę spożycia „przed” z „należy spożyć do..”. W tej kwestii przydałoby się poluzowanie prawa żywnościowego.
Oczywiście padło pytanie, co można zrobić, by tak dużo żywności nie trafiało na śmietnik? Dziennikarka odpowiada: Systemowe rozwiązania, zmiany w prawie żywnościowym, edukacja.
Publiczności zadała naszej gościni bardzo wiele pytań w cześć oficjalniej, w nieoficjalnej było ich jeszcze więcej.
Spotkanie prowadził Adam Szaja prowadzący blog smakksiazki.pl
Dalsza część spotkania to prezentacja Olafa Józefoskkiego ze „Stowarzyszenia Wolnej Herbaty”; „Vademecum Zero Waste -Jak założyć w mieszkaniu wermikompostownik” – zapewniamy, że żadna dżdżownica nie ucierpiała, oraz prezentacja Przemysława Grygiela, który mówił o zaletach być wege, a na zakończenie Marta Cabaj z Roślinnej Kuchni Społecznej w Zabrzu z wystąpieniem na temat: „Kosmetyki cruelty free. Jak i gdzie ich szukać?”
No i nie zapominajmy o najważniejszym! Dzięki ludziom zrzeszonym przy Społecznej Kuchni Roślinnej mogliśmy, posmakować wielu vege potraw, było pysznie i inspirująco!
A już 15 grudnia kolejna 22. edycja kuchni roślinnej w Zabrzu, „Wegili”a  roślina odbędzie się w pubie Oficyna ul. Wolności 211.