Bella Italia – 2021

Cykl imprez skupionych wokół kultury włoskiej będzie się wzajemnie dopełniał, prezentując jej szeroką panoramę. Poprzez cykl wydarzeń chcemy pokazać, jak ważna dla dziedzictwa światowego jest kultura włoska i jak wielki wpływ miała na wiele aspektów współczesnego świata. Wydarzenia w ramach projektu będą skoncentrowane na literaturze, ale nie zabraknie także filmu czy muzyki.

Celem nadrzędnym zadania jest wzrost poziomu uczestnictwa w kulturze literackiej mieszkańców Zabrza i regionu, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, przygotowywanie do bardziej świadomego odbioru dzieł literackich, popularyzacja literatury włoskiej, kształtowanie gustów czytelniczych poprzez uczestnictwo w spotkaniach autorskich, dyskusjach
literackich i warsztatach.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Powiązane wpisy

Neapol w Zabrzu

Neapol w Zabrzu

Wieczór wypełniony piękną, włoską muzyką. Tak było w Kawiarni Artystycznej za sprawą pieśni neapolitańskich, w wykonaniu tenora Łukasza Gaja oraz Mirelli Malorny-Konopki.

Kreatywne lato

Kreatywne lato

Włoskie wakacje w Bibliotece? Dlaczego by nie. Taki klimat w Filii nr 9 zapewniły warsztaty realizowane w ramach akcji „Lato w Bibliotece”. Pozostały nie tylko wspomnienia, ale i namacalne pamiątki.

„Godziny włoskie” premiera

„Godziny włoskie” premiera

Zapraszamy na premierę polskiego wydania książki „Godziny włoskie” Henry’ego Jamesa, z udziałem tłumaczki Anny Arno i redaktora Marka Zagańczyka. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca 2021 o godz. 17.00.

Niedzielny odjazd

Niedzielny odjazd

Już 13 czerwca widzimy się w Miejskim Ogrodzie Botanicznym. W rozkładzie jazdy „Pociągu do książek” znalazły się stacje wypełnione książkami i bohaterami, dobrze znanym dzieciom. Sprawdźcie szczegóły!

Italia Jarosława Iwaszkiewicz

Italia Jarosława Iwaszkiewicz

Podróże pełne intuicji, sztuki, zabytków rzymskich oraz filozoficznego podejścia. Tym wszystkim wypełnione było spotkanie poświęcone Jarosławowi Iwaszkiewiczowi i jego Italii. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

Sztuka wspomnień

Sztuka wspomnień

Beata Kowalska-Sionko przybliża postać Karoliny Lanckorońskiej. Losy, pochodzącej z arystokratycznej rodziny, historyk sztuki, powinien zainteresować miłośników sztuki, literatury oraz historii.

Następny przystanek: Włochy

Następny przystanek: Włochy

Po literackich podróżach do USA, Japonii, Czech i Francji, teraz zabieramy naszych czytelników do Włoch. Już w piątek  startujemy z pierwszym wydarzeniem.

Skip to content