Sztuka wspomnień

Beata Kowalska-Sionko przybliża postać Karoliny Lanckorońskiej. Losy, pochodzącej z arystokratycznej rodziny, historyk sztuki, powinien zainteresować miłośników sztuki, literatury oraz historii.

Osoba Karoliny Lanckorońskiej jest bardzo barwna i interesująca. O jej życiu, od młodych lat, poprzez okres spędzony we Włoszech, a także epizod związany z przebywaniem w obozie możemy się dowiedzieć z wykładu, który specjalnie dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu przygotowała Beata Kowalska-Sionko.

Autorka prelekcji opowiada o losy rodziny Lanckorońskich, zahaczając o Rozdół oraz Wiedeń. Duża uwaga poświęcona jest rzymskiemu życiu Karoliny Lanckorońskiej, które ta rozpoczęła po obronienie pracy doktorskiej. Po przeprowadzce do Rzymu, rozpoczęła prace w Polskiej Akademii Umiejętności, gdzie pracowała jako bibliotekarka. Do jej głównych zadań w tym czasie należało porządkowanie księgozbioru oraz fototeki. Na początku wojny wraca jednak na Kresy i tam zaczyna się kolejny etap jej życia, który opisuje we „Wspomnieniach wojennych”, opisując również okres kiedy przybywa w obozie hitlerowskim w Ravensbrück oraz to, jakim cudem udało się go jej przeżyć.

Wykład okraszony jest interesującymi zdjęciami z życia codziennego Lanckorońskich oraz zdjęciami fragmentów dzieł sztuki, nad którymi pracowała nasza bohaterka. Udokumentowane jest również jej życie w Rzymie.

Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu:

Wykład został zorganizowany w ramach projektu „Bella Italia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.