Italia Jarosława Iwaszkiewicz

Podróże pełne intuicji, sztuki, zabytków rzymskich oraz filozoficznego podejścia. Tym wszystkim wypełnione było spotkanie poświęcone Jarosławowi Iwaszkiewiczowi i jego Italii. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

Jarosław Iwaszkiewicz był prozaikiem, poetą, eseistą oraz tłumaczem. Dorastał i kształcił się na Ukrainie. Pod koniec I wojny światowej wstąpił do 3 Korpusu Polskiego i tak znalazł się w Krakowie. Natomiast w październiku 1918 r. przyjechał do Warszawy i tam rozwijał się twórczo.

Jego miłość do Włoch spowodowała jednak, że przynajmniej dwa razy w roku odwiedzał ten kraj, podróżując tak naprawdę po całym półwyspie, od Sycylii po Wenecję.

Co tak pisarsko i artystycznie przyciągało w Italii Jarosława Iwaszkiewicza, jak zmieniały go podróże po włoskich uliczkach oraz jak wypływały na jego twórczość. O tym i nie tylko opowiada Robert Papieski z Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawiskach podczas rozmowy z Janem Mazurkiewiczem.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Bella Italia, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Miłego oglądania!