Następny przystanek: Włochy

Po literackich podróżach do USA, Japonii, Czech i Francji, teraz zabieramy naszych czytelników do Włoch. Już w piątek  startujemy z pierwszym wydarzeniem.

Bella Italia – projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, ma jedno główne zadanie: wprowadzić czytelnika w klimat włoskie kultury, a zwłaszcza literatury.

Poznanie tego wspaniałego kraju będzie odbywać się na kilku płaszczyznach. Na pierwszym miejscu będzie słowo pod wspólnym  tytułem Pamięć Włoch” .  Tytuł stanowi wyraz hołdu i pamięci o zmarłym niedawno Wojciechu Karpińskim. Jego książka o takim właśnie tytule stanowić będzie dla nas kierunek, ale także ramy naszych zainteresowań. W naszym projekcie pragniemy przyjrzeć się związkom Polskiej literatury z kulturą Włoch począwszy od drugiej połowy XX wieku.  W ramach projektu odbędą się: spotkanie autorskie z Adamem Szczucińskim, którego motywem przewodnim będzie zbiór esejów podróżnych „Paradiso”. Będziemy też gościć Roberta Papieskiego, który opowie o  Italii Jarosława Iwaszkiewicza. Nawiązując do sztuki zaprosimy na wykład poświęcony Karoline Lanckorońśkiej „W poszukiwaniu Michała Anioła” który przygotuje dla nas Beata Kowalska-Siomka.  Przysłowiową wisienką na torcie będzie premiera polskiego wydania książki Henry Jamesa „Godziny Włoskie” w tłumaczeniu  zabrzanki Anny Arno.

W ramach projektu przygotujemy również seminarium podczas, którego poruszymy takie tematy jak: Włochy w literaturze polskiej i obcej; Sztuka Włoska jako inspiracja literacka; Polskie Instytucje i Polacy we Włoszech ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1945 roku, nie zapomnimy także o Wojciechu Karpińskim. Wykłady wygłoszą  Piotr Kłoczowski, Marek Zagańczyk oraz Piotr Dobrołęcki.

Po słowie będzie miejsce na obraz. I to nie byle jaki, bo ruchomy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wznawiamy działalność klubu filmowo-literackiego „Dyskurs”, a na pokazy filmowe zapraszamy do Kina Roma. Oprócz współczesnego kina włoskiego („Szczęśliwy Lazzaro”
„Coś pięknego”) wyświetlimy także obrazy takich reżyserów jak Federico Fellini czy Sergio Leone.

Do pełnego obrazu nie może zabraknąć jeszcze dźwięku. Będą wysokie loty, bo nie ma nic bardziej klasycznego niż koncert operowy. Wspólnie z zabrzańską filharmonią zorganizujemy recital najpiękniejszych pieśni neapolitańskich w wykonaniu tenora Łukasza Gaja.  Na pewno nie zabraknie takich rozpoznawalnych utworów jak „O sole mio”, „Mareciare” czy „Mamma”.

Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych, dla których będzie cykl warsztatów empatycznych, które pomogą odnaleźć im się w świecie pełnym, uczuć i emocji, wzbogacone będą treściami z takich książek jak „Jesteśmy wyjątkowi”, Paola Viezzera oraz „Pięciu Nieudanych”, Beatrice Alemagna, ich zwieńczeniem będzie spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską.

Już dzisiaj  zapraszamy was do wspólnej podróży do Włoch, liczymy że podróż będzie niezapomniana i pełna wrażeń i pięknych wspomnień.

Skip to content